ODTÜ THBT Ensemble Galatia -Ortaçağ Şarkıları- Konseri

10988499_452241884930949_6384700850140081776_n

”Çağlar ötesinden bir ezgiye kulak vermek, aslında çocukluğumuzun geçtiği evin kapısını yıllar sonra tekrar açmak gibidir. Orada, yitirdiğimiz bir başka “anlamlar dünyası”yla karşılaşırız. Artık bize ait olmayan, ama “bizim dışımızda” da olmayan bir gerçeklikle… Tarih, zamanın derinliklerindeki sayısız hikayeden, kendi öykümüzü damıtmaktır.”

”20 Şubat’ta başka bir çağın kapılarını aralamaya davetlisiniz.”

”Biletlerinizi 17-18-19-20 Şubatta kurulacak olan Odtü Kütüphane ve Çarşı standlarımızdan, 14 Şubat’tan itibaren ise Kızılay Gizem Müzik’ten temin edebilirsiniz.Öğrenci: 5TL, Tam: 10TL”

”Ensemble Galatia repertuarını öncelikli olarak 10.yy ile 15.yy arasında yazıya ve notaya geçirilmiş kaynaklardan ulaşılan, Avrupanın farklı coğrafi bölgelerinde ve farklı sosyal kesimlerinde dinlenen ve icra edilen halk müziklerinden oluşturmaya çalışmaktadır. Sözlü gelenel aktarılan veya dönem kayıtlarında adı geçen parçalar dans müzikleri,birçok halk şarkısı, laudalar, sefaradlar, baladlar,bazı meyhane şarkıları ,kelt geleneğinden gelen İrlanda ve İskoç halk müzikleri ve breton şarkıları da grup repertuarında yer almaktadır. Bu şarkıların dilleri de yazıldıkları coğrafyaya göre değişmektedir. Katalan dili, Latince,Langue d’oc, Langue d’oil, eski Almanca, İspanyolca, Arapça ve Judeo-İspanyolca, eski İngilizce ve Keltce bunlara örnek gösterilebilir. Grup,bu müziklerin icrasında da dönemin enstrümanlarını kullanarak olabildiğince aslına sadık kalmaktadır.”