Kürek ve Su Sporları Takımı

odtü kürek

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Spor Kulübü Kürek Takımı, 1962 yılında Rektör Kemal KURDAŞ yönetiminde ve Ergül GÖRGÜÇ’ün katkılarıyla ODTÜ Spor Kulübüyle birlikte kurularak Kulübümüzün Amiral Gemisi olmuş ve kazandığı sayısız ulusal ve uluslararası başarılarla kulübümüzün belkemiği haline gelmiştir.

Takımımız kurulduğu yıllarda, şu anda ORFOZ Restoran olan tesisi kyıkhane olarak kullanmış, ve takımın temellerini atmıştır. O dönemde yüzme takımının da kullandığı tesis yetersiz kalınca 1966 yılında Şu anda Spor Kulübü Lokali olan bina kayıkhane olarak inşaa edilmiş ve 1992 yılına kadar birçok ulusal ve uluslararası başarıya tanıklık etmiştir. Gittikçe çoğalan ihtiyaçlar, tekne ve kürek sayısının artması burasının da yetersiz olmasına yol açmış ve şu an kullandığımız kayıkhane 1992 yılında hayat bulmuştur.

1962 yılından bu yana kazandığı sayısız ulusal ve uluslar arası başarıların yanı sıra 1993 yılında kazanılan Büyük A Erkekler Takım Şampiyonluğu ile ismini Büyük takımların arasına yazdırmış, ve dikkatleri üzerine çekmiştir. Takımımız; Büyükler B, Gençler ve Hafif Kilo kategorilerinde Bayan ve Erkek sporcularıyla sürekli başarılarını devam ettirmektedir.