Havacılık Topluluğu

havacılık

 

ODTÜ Havacılık Topluluğu (HAT) yamaç paraşütü grubu 1990 yılında Kültür İşleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışmalarına başlarken, Türkiye’de yamaç paraşütü sporunu ilk defa yapan amatör ekip olmuştur. Sonraki yıllarda ODTÜ HAT, topluluk bünyesindeki üyelere başlagıç pilotluğu, ardından kulüp pilotluğu eğitimi vermesi sayesinde, pek çok üyenin bu spora başlamasına, ilerlemesine ve diğer üniversite havacılık toplulukları arasında yamaç paraşütü sporunun yayılmasına katkıda bulunmuştur.

Yamaç paraşütçülüğünün Türkiye’deki gelişimine öncü olmayı üstlenmiş olan topluluğumuz, Türkiye’nin ilk yamaç paraşütü dergisi olan On The Air dergisini yayınlamıştır.

Topluluğumuz her sene başında, ODTÜ öğrencilerine yamaç paraşütü başlangıç kursları açmaktadır. Bu kurslarda, 1 (bir) hafta süre ile teorik pratik dersler verilmektedir. Bu bir haftalık eğitimin sonunda, öğrenciler Ankara çevresinde bulunan uygun tepelerden ilk uçuşlarını eğitmen gözetiminde yapabilmektedirler. Daha sonra topluluk etkinliklerine katıldıkları sürece gerek uçuş gerekse teknik açıdan kendilerini geliştirme imkanı bulmaktadırlar. Halen Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bu sporu profesyonelce yapan arkadaşlarımız bulunmaktadır.