Güzel Sanatlar Topluluğu

gst

 

ODTÜ Güzel Sanatlar Topluluğu, 2002 yılında kurulmuş olup, ortak ilgi alanları Sanat olan gönüllü öğrencilerin özverileri ile ODTÜ Kültür İşleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Akademik danışmanı, ODTÜ Kimya Bölümü’nden Prof. Dr. Teoman Tinçer’dir. Topluluğumuz, kuruluşundan bu yana güzel sanatları öncelikle ODTÜ’de, ardından Türkiye çapında tanıtmayı ve sevdirmeyi amaç edinmiştir.

ODTÜ GST, bugüne kadar Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere, resim, heykel, müzik, fotoğraf ve doğaçlama alanlarında kendilerini geliştirebilmeleri için kurs ve çalışma alanı gibi imkânlar sunmakta ve kendi içinde küçük bir konservatuar olarak adlandırılabilecek nitelikler barındırmaktadır.

Yaptığı çalışmaları ve düzenlediği etkinlikleriyle her zaman ODTÜ’nün önde gelen öğrenci topluluklarından biri olan ODTÜ GST, eğitim ve öğretim dönemi boyunca başta Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konserleri olmak üzere, opera ve bale gösterilerine, sergilere ve tiyatrolara toplu katılımlar gerçekleştirmektedir. Her yıl GST Sanat Günleri adı altında bir hafta boyunca süren topluluğumuz üyeleri ve diğer şehirlerden gelen sanat gönüllüleri ile sanatseverleri buluşturmayı amaçlayan etkinliğimizin yanısıra; yine sanatseverleri bilgilendirmek amaçlı çıkardığımız dergimiz bulunmaktadır. Güz Dönemi ve Bahar Dönemi’ndeki etkinlik takvimimiz içinde; gösteriler, sergiler, forumlar, geziler, piknikler, konferanslar, söyleşiler ve atölyeler de düzenlenmektedir. Ayrıca, her dönem kurslarımıza katılan topluluk üyelerine sertifika verilmekte ve üyelerin eserlerini tanıtabilmeleri için konserler verilip sergiler açılmaktadır. Topluluğumuzun bütün etkinliklerinde işbölümü topluluk üyeleri tarafından gönüllü olarak sağlanmaktadır. Topluluğumuzda yerleşik bir gelenek olarak; eski üyelerden yenilere deneyim aktarımı bulunmaktadır, bu da topluluk üyeleri arasındaki sıkı ilişkiler sayesinde oluşmuştur.

Topluluğumuza aktif üye olabilmek için, Kültür İşleri Müdürlüğü’nden kimlik kartı temin edip toplantılarımıza katılmanız yeterlidir. Haftalık toplantılarımız, dönem içinde belirlenen günlerde topluluk odamızda gerçekleştirilir. Toplantılarımızda, hafta içinde yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ile birlikte, sonraki haftalarda gerçekleştirilecek olan etkinliklerin planı yapılmaktadır. Haftalık olağan toplantılarımız dışında, çalışma gruplarımız kendi belirledikleri gün ve saatlerde ayrıca bir araya gelebilmektedir. Topluluğumuz özgürlükçü, yaratıcı ve eleştirel, çok renkli ve çok sesli duruşuyla kendini sürekli olarak yenilemekte, faaliyet alanlarını genişleterek ve aktivite sayısını artırarak çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir.