Dünyayı Değiştirecek Girişimciler Seçiliyor!

Foto 1 - YFYI 2013 Final Toreni.jpg görüntüleniyor 

Dünyayı Değiştirecek Girişimciler Seçiliyor!

 

Türkiye’nin lider girişimcilik programı Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ) 2014 yılı başvurularını yine bir rekor kırarak tamamladı. Bugüne kadar ki en yüksek ilgiye tanık olunan 2014 yılında toplam 1099 girişimci programa kayıt oldu. Üniversite öğrencileri ve yeni mezunların katılabildiği programa toplam 1353 yenilikçi iş fikri projesi sunuldu. Bu sonuçlar, hem Yeni Fikirler Yeni İşler’in girişimciler için önemini gösterdi hem de birlikte ülkemizde teknoloji tabanlı girişimciliğe ilginin günden güne arttığını gösterdi.

 

Peki Ya Şimdi?

1353 proje önerisi sunulan YFYİ’de bundan sonra yarışmacıları heyecan dolu ve öğretici süreçler bekliyor. Projeler ön değerlendirmeden geçtikten sonra birbirinden deneyimli akademisyenler, yatırımcılar, yöneticiler ve iş adamları tarafından puanlanarak aralarından en iyileri seçilecek. 2. aşamaya geçen girişimciler online eğitimler alacak ve jüri karşısında sunumlarını yapacak.

 

Girişimciler Neler Kazanacak?

Girişimciler 3. aşamaya geçtiklerinde ise kuluçka merkezine kabul edilerek 3 aylık bir hızlandırma programına dahil edilecekler. Bu süre içerisinde eğitim, mentorluk, iş geliştirme ve danışmanlık destekleri alarak projelerini geliştirecekler. Finale kalmaya hak kazanan girişimcilerin projelerine ait fikri ve sınai mülkiyet hakları da koruma altına alınırken, tüm girişimciler büyük tecrübe edecekleri bir süreçten geçecekler.

 

 

Toplam Destek 2 Milyon TL!

Finalde seçilecek 5 girişimci; Elginkan Vakfı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve GE tarafından sağlanan 100’er Bin TL büyüklüğündeki girişim sermayelerine ulaşırken, daha çok sayıdaki girişimci de YFYİ Kuluçka Merkezi’nde 1-2 süreyle ücretsiz desteklenecek. Ayrıca; Arçelik, Aselsan, Microsoft, OSTİM, GE ve TEB tarafından sağlanan 25’er Bin TL değerindeki ABD Kampı Özel Ödülü de girişimcilere yurtdışında iş geliştirme ve tecrübe kazanma fırsatı sunacak.

Sürece dahil olan girişimcilerin tamamının büyük tecrübeler kazandığı YFYİ’de, 500 Bin TL’si doğrudan girişim sermayesi olmak üzere, toplam 2 Milyon TL büyüklüğüne ulaşan destekler verilecek. YFYİ tüm bu destekleri ile girişimcilerin önünü açacak ve başarılı girişimciler yetiştirmeye devam edecek.

 

Büyük Gün 18 Ekim!

Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması büyük finali 18 Ekim’de gerçekleştirilecek, ödüller sahiplerini bulacak. YFYİ ile ilgili tüm süreç, yfyi.com ve twitter/yfyi üzerinden takip edilebilir.