Yeni Başlayanlar için ODTÜ

Yeni Başlayanlar Için ODTÜ

  • Yurtlar

ODTÜ kampusu içinde toplam 18 adet yurt binası mevcuttur. Bu yurtlardan; 2,4,6,8,9 ve İsa Demiray öğrenci yurtlarında ve Refika Aksoy yurdunun bir bloğunda erkek; 1,3,5,7 ve Faika Demiray ögrenci yurtlarında ve Refika Aksoy yurdunun bir bloğunda kız ögrenciler kalmaktadır. Ayrıca Osman Yazıcı ve ODTÜ Konukevi kız ögrencilere, Faik Hızıroğlu konukevi de erkek ögrencilere hizmet vermektedir. EBİ vakfının  işlettiği 2 adet yurtta ise kız ve erkek öğrenciler kalmaktadır.

2 nolu yurtta odalar 2 kişilik, 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9 nolu yurtlar ile İsa Demiray, Faika Demiray ve Refika Aksoy öğrenci yurtlarında odalar 4 kişiliktir. Bunların dışında daha konforlu döşenmis Osman Yazıcı Kız Konukevi, ODTU Konukevi ve EBİ Öğrenci Konukevlerinde 1,2,3,4 kişilik odalar mevcuttur.

Demiray-Aksoy yurtları dışındakiler ODTÜ’nün merkezine daha yakın, çarşıya Şok’a yürüyerek 5 dk mesafede Demiraylar ise daha uzaktır ama haftaiçi saat 5′e kadar her 15 dakikada bir ring otobüsleri geçer, okulu turlar. 5’ten sonra ve haftasonları da daha seyrek olarak geçer. Yani bölümlere, çarşıya vs. gitmek o kadar da zor değil aslında. Ayrıca genel önyargının aksine ring olmasa da kampüsteki çoğu yere yürüyerek en fazla 20 dakikada varılabilir. Aşağıdaki linke göz atıp yurtlar hakkında fikir sahibi olarak gitmeniz faydalı olur. http://www.yurtlar.metu.edu.tr/

Yurtlar hakkında soru ve cevaplar için tıklayınız.

  • Topluluklar

Yeni başlayan arkadaşlar, topluluklar ODTÜ’de karşınıza çıkabilecek en değerli kaynaklar arasındadırlar, kendinize uygun bir şeyler kesinlikle bulursunuz. Yeni şeyler öğrenmek için güzel bir imkandır ayrıca yeni arkadaşlar edinmenin de en kolay yollarından biridir, aklınızda bulunsun. Sitemizden topluluklarla ilgili bilgi alabilir, tanışma toplantılarından ve etkinliklerinden haberdar olabilirsiniz.

  • Ulaşım

Kampüse dışardan ulaşım Dolmuş ve Ego otobüsleriyle olur. Ego otobüsleri 30 dakikada bir gelir ve hazırlık, rektörlük, KKM, İş Bankası ve yurtlar bölgesinde durur. Genellikle dolmuşlar her daim bulunur bu yüzden daha fazla tercih edilirler. Dolmuşlar hafta içi 18:00’a kadar yemekhane önünden kalkar, 18:00’dan sonra ise yurtlar bölgesindeki duraklardan hareket eder. Hafta sonu ise dolmuşlar yurtlar bölgesinden hareket eder.

  • Ring

Kırmızı ring bölümleri dolaşır sarı ring hazırlığa gider. Ring saatleri ve güzergahı için tıklayınız http://tim.metu.edu.tr/ringler

Ring’in nerede olduğunu ve bulunduğunuz yere gelmesine ne kadar vakit kaldığını öğrenmek için tıklayınız. http://ring.metu.edu.tr/

 

  • Otostop

ODTÜ içerisinde otostop her zaman sizin için bir seçenek olacaktır ve buna alışacaksınız. A1′den ODTÜ içine veya Kızılay’a, KKM’nin önünden A1′e, KKM’nin karşısından Demiray yurtlarına, Sunshine’ın önünden Yüzüncü Yıl’a, Yüzüncü Yıl Migros ve Naz Gıda’nın oradan ODTÜ içine gelmek için otostop çekebilirsiniz. ODTÜ dışından otostop çekerken dikkat etmeniz gereken tek şey arabalardaki ODTÜ stickerıdır. Otostop çekerken sıraya dikkat etmek gerekir. Normal bir şekilde gelen kişi sıranın en arkasına geçer. Duran arabaya doğal olarak önce ön tarafta otostop çekenler biner, binmezlerse arkadakiler biner.

  • Devrim

İçkisini, cipsini, gitarını kapan öğrencinin arkadaşlarıyla takıldığı, muhabbetin ve eğlencenin doruk noktaya ulaştığı yerdir. Aynı zamanda şenlikler ve mezuniyet de ODTÜ Devrim Stadı’nda yapılır.

  • Spor

ODTÜ’de sağlanan spor olanakları için tıklayınız.

  • ODTÜ sınırları içinde gayet ziyaret edilesi bir müze olduğunu biliyor muydunuz?

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi hakkında bilgi için tıklayınız.

  • İnternete nasıl bağlanırım? DC nedir, nasıl kurulur? Kampüste nasıl muayene olabilirim? Bu ve diğer sorular içinBilinmesi Gerekenler bölümümüzü incelemiş miydiniz?