Türk Halk Bilimi Topluluğu

thbt

 

1961 Kasım`ında ODTÜ`nün ilk topluluklarından biri olarak kurulan topluluğumuzun öncelikli amacı halk kültürü öğelerinin çağdaş ve bilimsel yöntemlerle çözümlenmesi ve yorumlanmasıdır. Ayrıca bu çalışmalarla elde edilen bulguların çeşitli etkinliklerle yakın çevreye ve halk bilimi camiasına iletilmesine çalışılır.

Kurulduğu günden bu yana çalışmalarını aralıksız sürdüren topluluğumuz, halk oyunları, halk müziği, halk tiyatrosu ve yöre araştırmalarını kapsayan dört ana kolda etkinlik göstermektedir. Halk oyunlarını asıllarına uygun öğrenme ve öğretme; orta oyunu ve köy seyirlikleri araştırma ve sergileme; halk müziği çalgıları eğitimi, notalama, derleme ve arşivleme çalışmaları; halk kültürünü alanda araştırma; halk bilimi seminer, panel ve sempozyumları yapılan etkinlikler arasındadır.
Giysiliğinde yirmiden fazla yörenin kostümüne sahip olan topluluğumuzun, halk bilimi konusunda yayımlanmış kitap ve dergileri içeren zengin bir kütüphanesi de vardır. Halkbilimi dergimiz, içerdiği araştırma, inceleme ve çeviriler ile ciddi bir kaynak niteliği taşımaktadır.

Topluluğumuzun verdiği kursların tümü ücretsizdir. Bu kurslara katılmak için eylül-ekim aylarında duyurulan kurs saatlerinde topluluk binamızda bulunmak yeterlidir.

Topluluğumuzun mezunları da halk bilimi çalışmalarını sürdürmektedir. Detaylı bilgi için mezunlarımızın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: thbtfosil.org

Ayrıca Türkiye’de halk bilimi ile ilgilenen kurum ve kuruluşların iletişimini ve ortak üretimlerini geliştirmeyi hedefleyen topluluğumuz 2012 yılında halkbilimi.org sitesini açacaktır: