Soytarım Lear

soytarım lear - odtü

Altıdan Sonra Tiyatro ve Pangar ortak yapımı Soytarım Lear, Aralık’ta ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu’nda sahneleniyor.

W. Shakespeare’in “Kral Lear” oyunundan Yiğit Sertdemir’in uyarlayıp yönettiği Soytarım Lear, İstanbul Tiyatro Festivali’nin katkılarıyla 2014 Mayıs ayında 19.İstanbul Tiyatro Festivalinde  dünya prömiyerini yaptı.

Yazan: W. Shakespeare
Uyarlayan – Yöneten: Yiğit Sertdemir
Sahne Tasarımı:
Candan Seda Balaban
Müzik:
Tuluğ Tırpan
Kostüm, Maske, Kukla, Makyaj Tasarımı:
Candan Seda Balaban
Işık Tasarımı:
Yüksel Aymaz
Ses Tasarımı:
Meriç Şeker, Aras Tüysüz, Okan Yalabık
Oyuncular:
Tomris İncer, Berkay Ateş, Demet Evgar, Okan Yalabık, Sezin Akbaşoğulları, Umut Kurt, Yiğit Sertdemir
Akordeon:
Hakan Ali Toker
Kontrbas: Aydın Balpınar, Çiğdem Tachouli

Bu güçlü ve şimdiye dek belki de binlerce kez sahnelenmiş oyun, bir tragedya. Ancak biz yolculuğumuza, Lear’ın ve çevresindekilerin hikâyesini; Lear’a en yakın kişi olan, bütün gerçekleri ve fikrini hiç çekinmeden dillendirebilen, fakat her nasılsa oyunun bir yerinde kaybolan ve bir daha adı bile geçmeyen, Soytarı’nın gözünden başladık. Oyunun o bilinmedik anında kaybolan Soytarı, yanına aldığı bu hikâyeyi, başka soytarılarla yeniden anlatmayı seçse; Lear’ın yaşadıklarını, hem de kendi gözünden paylaşmayı tercih etse, ortaya ne çıkardı? Bu nedenle oyunu grotesk dille yeniden yaratmak ve seyirciyle “soytarıca” bir Lear hikayesini paylaşmak istedik. Groteskin o acıtıcı gerçekliğiyle baş başa kalmak… Jan Kott, Çağdaşımız Shakespeare adlı kitabında şöyle der: “Tragedya rahiplerin, grotesk soytarıların tiyatrosudur.” Belki de yapmaya çalıştığımızı en iyi özetleyen sözleri de buradan yola çıkarak dillendirebiliriz: “Biz, ‘Kral Lear’ı rahiplerden çalıp, soytarılara teslim ettik…”

22 Aralık Pazartesi – KKM – 20:00

Bilet fiyatları:

1. Kategori – 56.00 TL
2. Kategori – 45.00 TL
3. Kategori – 34.00 TL
4. Kategori – 34.00 TL-Sandalye
Biletler Biletix ve KKM Gişe’de. Biletix’ten satın almak için tıklayınız.