Soru ve Yanıtlarla ODTÜ Yurtları

Soru ve Yanıtlarla ODTÜ Yurtları
  • ODTÜ’nün içindeki yurtların çıkma olasılığı nedir?

Ankara’da ikamet etmiyorsanız yurtlardan biri hemen hemen mutlaka çıkar. Yaklaşık sayısı 23′e ulaşan yurt binası vardır. Bazı özel yurtlar haricinde gerisi ODTÜ’ye bağlı yurtlardır. Okul kayıtları yaptırılırken yurtlara kayıt da yapılır.

  • Ev tutmak gerekirse hangi semtler uygun olur?

Okula yakın olması bakımından öneriler Yüzüncü Yıl ve Çiğdem mahallesinden ev tutmak yönündedir.

Yurt haricinde ev tutmak istendiğine okula en yakın semt 100. Yıl olarak geçer. Yürüme mesafesi olarak, evin konumuna göre 10 ila 20 dakika arasındadır. Yüzüncü Yıl’da binalar ve evler eski olsa da ODTÜ ve Çankaya Üniversitesi’ne yakınlığı nedeniyle kiralar 600 TL’den başlar.

Bunun haricinde daha pahalı ve görece uzak ama kaliteli Çiğdem, Çamlık Sitesi gibi yerler de okula yakındır.

  • İkametgahım Ankara’da gözüküyor, yine de ODTÜ yurdu çıkar mı?

Yurt yerleştirme hakkı ikametgaha göre değerlendirilir. Şu anda yaşadığınız yerde Nüfus ilçe müdürlüklerinde ikametgahınızı kendi yaşadığın yere aldırmanız oldukça önemlidir. İkametgahınız Ankara’da kaldığı sürece ODTÜ yurdu çıkması hemen hemen imkansızdır.

Ama ek yerleştirmelerle beraber şans olabilir yurt için başvurabilirsiniz. Ama yine de Ankara dışında ikamet ediyorum diyenlerin yurt bulabılme ihtimali daha yüksektir.
Buralarda boş yer olması durumunda doktora sonrası (DOSAP) kapsamındaki öğrenciler de kalabilmektedir.

  • KYK’ya yurt için başvuramadım ODTÜ içindeki özel yurtlar hakkında bilgi var mı?

ODTÜ EBİ Yurtları, ODTÜ Yurtlarının olduğu bölgede kurulu olan bir kaç binadan oluşmaktadır. EBİ A.Ş. tarafından inşa edilmiş olan Öğrenci Yurdu ve Konuk Evleri, 5 yıldızlı oteli aratmayacak niteliktedir.

Toplam 678 yüksek öğrenim öğrencisinin barınabildiği Yurt ve Konuk Evlerinde akademik dönemin ardından, yaz döneminde Yaz Okulu öğrencilerinin, ODTÜ misafirlerinin, kayıt dönemlerinde ise öğrenci ve velilerin kalabilmesi için ağırlama hizmetleri de verilmektedir.

Beş katlı ilk blok, 70 oda ve 115 yatak kapasiteli olup, tamamı kız öğrenciler için düzenlenmiştir. Her katta beş adet tek ve dokuz adet iki kişilik odalar ile sekiz duş, 10 tuvalet, lavabo ayrıca ikişer adet de çalışma salonu bulunmaktadır. Bloğun en üst katında ise çamaşır yıkama, kurutma ve mutfak üniteleri mevcuttur.

İkinci blok, gene beş katlı, 85 oda ve 105 yatak kapasiteli olup, erkek öğrenciler için düzenlenmiştir. Katlarda toplam 21 tek ve 15 iki kişilik banyosuz, 44 tek ve beş adet de iki kişilik banyolu odalar ile toplam 61 duş, tuvalet, 69 lavabo bulunmaktadır.

Bloğun giriş ve zemin katlarında ortak kullanıma açık, şehirler ve uluslar arası kartlı görüşmelere uygun telefon kabinleri, üç adet çalışma salonu, bilgisayar ve çizim odaları, TV ve hobi odaları, emanet eşya deposu, çamaşır, ütü odaları ve mutfak mevcuttur.

Üçüncü blok ise, toplam üç katlı, 24 oda ve 96 yatak kapasitelidir. Bu blokta tamamı dört kişilik banyolu erkek öğrenci odalarıyla beraber, her katta ikişer adet çalışma salonu ayrıca bir çamaşır odası ve mutfak yer almaktadır.

Odaların tamamında; karyola ( baza, ranza ya da dolaplı yüksek yatak ünitesi ), yatak, elbise dolabı, çalışma masası, buzdolabı, telefon, halı, perde, sandalye, masa ve başucu aydınlatmaları bulunmaktadır. Banyolu odalarda ayrıca, tuvalet ve lavabo mevcuttur. Odalarımızın ve ortak alanların, günlük, haftalık, aylık ve dönemsel temizlikleri, belirli standartlar dahilinde programlanmıştır.

Yatak takımları haftada bir defa değiştirilirken, banyo, tuvalet ve lavabolar her gün, odalar haftada üç kez, perdeler ve halılar her yarıyıl tatilinde temizlenir. Öğrencilerin şahsi malzemelerinin temizliği için, her blokta yer alan çamaşır ve kurutma makinelerinden ücretsiz olarak yararlanmaları mümkündür.

Konuk Evlerinin içerisinde, öğrencilerimizin günün değişik saatlerine göre ihtiyaç duyabilecekleri sıcak-soğuk yemek ve içecekleri temin edebilen kafeteryalar mevcuttur. Yemeklerini kendisi hazırlamak isteyen öğrencilerimiz için mutfaklarımızda, yeterli tezgah ve lavabo olduğu gibi elektrikli ocak, fırın, mikro dalga fırın ve tost makinelerimiz de bulunmaktadır.

EBİ Öğrenci Konuk Evi, ODTÜ Yurtlar Yönetmeliği, Yurtlar Yönetim Kurulu Kararları ve ODTÜ prensipleri doğrultusunda öğrenci kabul eder, kayıt kuralları da aynı kıstaslara göre belirlenmiştir. Konuk Evlerimize akademik sene için öğrenci kabul edilir.

Kayıtlarda müracaat sırasına göre işlem yapılır. İmkanlardan, hazırlık, ara sınıflar, mastır, doktora öğrencileri ile araştırma görevlileri ve kursiyerler eşit olarak yararlandırılır. Bundan başka Yaz Okulu öğrencileri ya da günü birlik misafirler de, ayrıca belirlenmiş ücret tarifeleri uygulanarak Ankara Kampusunda konaklayabilirler.

EBİ Öğrenci Konuk Evi’nde, dokuz ayrı oda çeşidi öğrencilerin tercihine sunulmaktadır.

Yeni kayıt işlemleri, ODTÜ kayıt haftasında okul kayıtları ile birlikte, kayıt yenileme işlemleri ise her sene Haziran ayında yapılmaktadır. Her oda/yatak için 250TL depozito ücreti alınır. Akademik dönem ücretleri peşin ya da aşağıdaki bankalara Düzenli Ödeme Talimatı verilmesi koşuluyla, 8 taksit halinde ödenebilir.

İletişim Bilgileri

Ayşe Feruze ÇAKMAK
ODTÜ Geliştirme Vakfı ve EBİ Öğrenci Konuk Evi Müdürü
ebikonukevi @ gmail.com
Tel: +90 (312) 210 1400
Faks: +90 (312) 210 1408

  • Kılavuzda ODTÜ’yü ilk 3 tercihinde kazanan öğrencilerin yurtlara sıralamasız girebileceğini yazıyor. Bu kesin olarak devlet yurtlarından birinde kalabileceğimiz anlamına mı geliyor? Ayrıca ön kayıt gerekiyor mu?

Eğer sorun kılavuzda geçen bu maddeyle ilgili ise; “(a) LYS -MF puan sıralamasının herhangi birinde ilk 4000 öğrenci arasında yer alan,

(b) LYS -TM puan sıralamasının herhangi birinde ilk 500 öğrenci arasında yer alan,

(c) LYS -TS puan sıralamasının herhangi birinde ilk 300 öğrenci arasında yer alan,

(d) LYS-Yabancı Dil puan sıralamasının herhangi birinde ilk 100 öğrenci arasında yer alan öğrenciler ile bölümlerini ilk üç sırada kazanan öğrenciler ODTÜ öğrenci konukevi ya da ODTÜ yurtlarına ücreti karşılığı sıralamasız olarak kabul edilmektedirler.”

Burada belirtilen konu:

– Yukarıda yazan sıralamalardan herhangi birine sahip iseniz ve yurda çıkmak istiyorsanız doğrudan yerleşiyorsunuz… Örn.: ODTÜ’yü MF’den 2043. olarak kazandıysanız sıralamaya girmiyorsunuz, yurtta yeriniz hazır.

– Eğer bu derecelerden herhangi birine sahip değilseniz ama ODTÜ’de herhangi bir bölümüne ilk üç sıradan girdiyseniz yurdunuz hazır. Örn.: Felsefe bölümüne TM sıralamasında 15.000. olarak üçüncü sıradan yerleştiyseniz yurdun hazır (Kısaca felsefeyi kazanan ilk üç öğrenciden biriyseniz).

– Eğer bunlardan hiç birine sahip değilseniz, ilkin bu öğrenciler yerleştiriliyor. Daha sonra sizi belirli bir ölçüte (yeni kazanan öğrenciler için ÖSS puanına göre) sıraya alıyorlar. Eğer yurt kontenjanları sizin sıranızdan ilkin dolarsa, ne yazık ki yerleşemiyorsunuz (ancak kız öğrenci kapasitesi 3129, açıkta kalan çok az öğrenci oluyor ya da hiç olmuyor).

Ön kayıt konusunda ise “Yurtta kalmak isteyen öğrencilerin kayıtlar öncesinde ( http://ozlukbilgi.metu.edu.tr/ ) adresinden Öğrenci Özlük Bilgi Formunun yurtlarla ilgili bölümlerini doldurup işlemleri sonlandırmaları gerekmektedir.”

  • Ben Ankarada’yım lakin evim çok uzak, bana çıkma ihtimali nedir peki?

Öncelik şehir dışından gelenlere veriliyor, o yüzden ilk seferinde çıkmama ihtimali oldukça yüksek. Ayrıca öğrencilerin bir kısmı eve çıkmak istemesine rağmen açıkta kalmak istemediği için yurt yazıp, kazanıp, ya hemen ya da bir ay sonra yurttan çıkabiliyor. Güz döneminde bu olay biraz az tabii. Ama herkes yerleştikten belli bir süre sonra boş kalan odalar için herkes başvurabiliyor.

  • Özlük bilgi formunu doldurmak zorundayız ve ben doldurup yurt ve burs istediğimi de yazdım. Ankara’da ama çok uzakta oturuyorum, çıkmaz mı? Ben nasıl gidip geleceğim?

Ankara’da kimi semtlere ikametgahını taşımasa bile yurda kabul ettiklerine dair bir ODTÜ efsanesi dolaşıyor… Ulaşım konusunda ise saat 8.40 servisi denilen EGO’nun üniversitelere otobüs servisi var, normal kart basarak bindiğiniz belediye otobüsü. Ayrıca 9′da da var. 17.30′da ise dönüş otobüsü kalkıyor.www.tim.metu.edu.tr/ego.php bu adresten daha detaylı durak vb. konuları öğrenebilirsiniz.

Ayrıca, normal ODTÜ yurdu çıkmasa bile yukarıda anlatılmış olan EBİ yurtları var. Daha pahalılar ama daha genişler. Ayrıca eğer yurda çıkamazsanız tarihleri kaçırmayın. Yaklaşık 1 ay sonra boş kontenjanlar için herkesi kabul ettiklerinde ‘ilk gelen alır’ kuralı geçerli. Tarihleri 2. yurttaki yurtlar müdürlüğünden açıklanmaktadır.

Çubuk, Polatlı ve Ankara’nın başka uzak ilçelerinde ikametgahı olan öğrencilerde yardımcı olabilirler. Bu makale başında verilen ODTÜ Yurtlar Müdürlüğü Web Sitesi’nden telefon numaralarını alıp, mesai saatinde arayarak size özel ayrıntıları anlatarak sorabilirsiniz.

  • ODTÜ konuk evleri nedir?

ODTÜ de kızlar için ODTU KIZ KONUKEVİ ve ona bağlı sami kırdar bloğu ile Osman yazıcı Kız Konukevi vardır. Erkekler için ise Faik Hızıroğlu Konukevi mevcuttur.

Bunların diğerlerinden farkı ise kimi konukevlerindeki odadaki kişi sayısı ile fiyat farkıdır. Öğrenciler yer kalmaz korkusu ile acele ederek kayıtlarını hemen oralara yaptırmakta sonrada başka yurtlara geçmek istemesine rağmen “bir sene giren çıkamaz” şartından dolayı geçememektedir.

Buralara girenlerin özelliklede 3-4 kişilik odada kalanların çoğunluğunun başka yurtlara girmeye puanı yetmiyordur. kısacası odtü konukevlerie girdikten sonra başka yurtlara geçmek kolay değildir. tersi ise her zaman mümkündür.

Özellikle yeni kazanan öğrenciler daha dikkatli olsunlar. Hemen hemen herkes normal yurtlara yerleşmektedir. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi kafadengi olduktan sonra iki kişiyle 4 kişi arasında çok da fark yoktur. Şartları zorlayacak davranışlara girerek anne babalarınızıda zor durumda bırakmayınız.

Özelikle ODTÜ kız konukevi ve ona bağlı sami kırdar yurdunda odalar birhayli çeşitlidir. 1, 2, 3, 4 kişilik odalar mevcuttur. odalarda banyolu banyosuz , mutfaklı, mutfaksız seçenekleri mevcuttur. Osman Yazıcı’da ve Hızıroğlu’nda seçenek daha azdır.

  • ODTÜ kız yurtları nasıl?

ODTÜ’yü kazanan kız öğrencilere hizmet vermekte olan 3.yurt 5.yurt ve 7.yurt, öğrencileri sadece yurt puanlarına göre alan yurtlardandır.

Yurtta odalar 4′er kişilik olup ranza sistemi mevcuttur. odaların her birinde çalışma masası, kitap dolabı; yüklük ya da gardrop, halı ya da yolluk ve buzdolabı bulunmaktadır. Her katın başında ise yurdun genel telefonundan arandığınızda bağlanabilen kabinlerden konuşmalar yapablirsiniz.

Yurdun iki katında 1′er adet tam donanımlı mutfak, bir katında 2 çalışma salonu, 1 çizim salonu, her katta duşlar ve tuvaletler bulunmaktadır Ayrıca zemin katta öğrencilerin yiyecek ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kantin mevcuttur.

 

Ortak mekanların ve odaların temizliği her gün düzenli olarak kat temizlik görevlileri tarafından yapılmaktadır. Öğrencilerin yurtta kullanacakları yorgan, yastık, nevresim, çarşaf, yastık yüzü, alez, pike, kapı ve dolap anahtarları idare tarafından verilmekte ve nevresim takımları ayda 3 defa değiştirilmektedir. Öğrencilerin yurda sadece özel eşyalarını getirmeleri yeterlidir.

Her ne kadar konukevlerindeki odalarda bulunan aksesuarlar olmasa da fiyatına göre oldukça iyidir. Ek olarak, bu yurtlarda kalanların ihtiyacı varsa okulun burs politikaları doğrultusunda burs verilme ihtimalide artmaktadır.

Kışları kalariförler oldukça iyi yanmaktadır. Sıcak su ise 24 saat akmaktadır. Her türlü sportif ve kültürel etkinliklerin merkezine de çok yakındır.

Bunlardan başka, bölümlere ve kampus içi başka birimlere her 15 dakikada bir ücretsiz ring servisleri (kampüs içi otobüsler) hizmet vermektedir.

Yurda kayıt yaptırırken öğrencilerden; Kayıt yaptırılan ayın yurt ücreti + depozito ücreti (1 aylık oda ücreti kadar) + sabit gider (kayıtta bir defaya mahsus alınan kırtasiye bilgisayar hizmetleri vb.) ücreti alınır. Takip eden ayların yurt ücreti aylık olarak her ayın 1′i ile 25′i arasında öğrenci tarafından ilgili bankalara yatırılarak, dekont Yurt Müdürlüğüne teslim edilir.

kaynak:bilimbilmek.com