Sinema Topluluğu

sitop

 

ODTÜ SİNEMA TOPLULUĞU (SiTop), sürekli film göstermeye çalışan, izlemeye olduğu kadar bir o kadar da üretmeye hevesli, yenilik peşinde, hakkı için mücadele eden, sinemanın dünyayı değiştirebileceğine inanan ama filmlerden böyle bir zorunluluk beklemeyen, devamlı sinema konuşan bunun dışında da sürekli eğlenen bir grup insandan oluşmaktadır.

Bunun dışında;

SiTop, film izler, tartışır konuşur.

SiTop, sinema tarihinin tozlu sayfalarında gezinir, dersler alır.

SiTop, yönetmenleri, oyuncuları ve sinema emekçilerini okula davet eder, onlarla konuşur, atölyeler düzenler.

SiTop, kendi kendine birşeyler çekmeye, deneyler yapıp, bir şeyler öğrenmeye çalışır.

SiTop, film gösterimleri yapar, okulu sinemaya dahil etmeyi dener.

SiTop, kollektif olarak film çeker, başkalarının film çekimlerine yardımcı olur fakat, genel olarak “Auteur” kuramına inanır, filmi bireysel iş sayar.

SiTop, en önemlisi, tüm bunları amatör ruhunu kaybetmeden, interaktif bir şekilde, hiçbir hiyerarşi içermeden, topluluk üyelerinin istekleri doğrultusunda yapar.

SiTop, ticari sinemaya ve sanatın metalaştırılmasına şiddetle karşıdır; paralı etkinlik düzenlemez, etkinliklerine sponsor kabul etmez, sponsorlu etkinliklerde yer almaz.

SiTop, içinde nefret söylemi, ayrımcılık barındıran filmlerin azılı düşmanıdır. Böyle bir sinemayı reddeder.
SiToplu olmak çok kolay! Hepinizi barakadaki odamıza istediğiniz zaman bekliyoruz; her çarşamba 17.30’da haftalık olarak toplanıyoruz, bunun dışında da barakaya uğradığınızda SiTopdan birilerini bulabilirsiniz!