Orienteering ve Navigasyon Topluluğu

orienteering

ODTÜ Orienteering ve Navigasyon Takımı, ODTÜ Spor Müdürlüğü’ne bağlı bir üniversite takımı olup Türkiye’nin ilk sivil kulüplerinden biri ve ilk üniversite takımı olma özelliklerini taşımaktadır.

Ne zaman kuruldu?
ODTÜ için herşey 2000 yılının Mayıs ayında, Ankara’da düzenlenen 3 günlük etkinlik ile başladı. Bu, orientiring alanında sivillere yönelik olarak Ankara’da düzenlenen ilk etkinlikti. O zamanlara kadar hala bu denli ayrıntılı haritaların siviller tarafından kullanılmasına izin verilmiyordu.

ODTÜ’den bu etkinliğe katılan 5 kişilik grupta yer alan öğrencilerden bazıları daha önce macera yarışlarına ve “outdoor” etkinliklerine katılmışlar, harita ve pusula ile tanışmışlardı. ODTÜ kafilesi bu etkinlikte büyük başarı gösterdi ve etkinliğin ardından aynı öğrenci grubu, ODTÜ bünyesinde bu alanda bir spor takımı oluşturulması yönünde girişimde bulunmaya karar verdi. ODTÜ bünyesinde üst yönetimle yapılan görüşmelerde “fazla masraflı görülmediğinden” takımın kurulmasına yönelik onay da çabuk çıktı ve takım, ODTÜ Orienteering ve Navigasyon Takımı ismiyle 2000 Eylül ayında kurulmuş oldu.

O sırada orientiring bir spor dalı olarak herhangi bir federasyon bünyesinde tescil edilmemişti. 2001 yılı içinde Dağcılık Federasyonu bünyesinde bir Asbaşkanlık ile orientiring ülkemizde resmiyet kazandı ve ODTÜ Orienteering ve Navigasyon Takımının da bu bünyede resmi tescili Şubat 2002’de gerçekleşti.

İdari yapısı
ODTÜ Orienteering ve Navigasyon Takımı’nın yönetimi tümüyle gönüllülük ve demokratik esaslara dayanır. Her yılın Ekim ayında, takımda en az bir yılını dolduran tüm lisanslı sporcuların katılımıyla düzenlenen “Genel Toplantı”da bir önceki yılın değerlendirmesi yapılır. Bir sonraki yıla yönelik hedefler belirlenir ve toplantıda aday olanlar arasından 9 kişilik bir Yönetim Kurulu seçilir. Yönetim Kurulu, kendi içinde toplanır ve bir İdareci ile bir Başantrenör ile yardımcı antrenörler seçer. Bu kişiler bir yıl süreyle, bir sonraki Genel Toplantı’ya kadar görev yaparlar.

Ayrıca takım bünyesinde 3 yılını dolduran ve takımda etkinliğini sürdüren sporculardan oluşan ve Yönetim Kurulu’na önerileriyle destek olan Danışma Kurulu, takım bünyesinde düzenlenecek antrenman parkurları, sporcu beslenmesi vb seminerler ile teorik eğitim etkinliklerinin planlanması ve takım elemanları arasında işbölümünü yapan Eğitim Kurulu ve takım motivasyonu için aralıklarla toplu tiyatro, sinema, gezi gibi etkinliklerin planlanmasında görev yapan Sosyal Kurul da Yönetim Kurulu’na yardımcı olur.

Yönetim Kurulu, idareci ve antrenörler de dahil olmak üzere ODTÜ Orienteering ve Navigasyon Takımı’nın tüm idari kadrosu, takımın faal sporcularından oluşur. Parasal destek almazlar, hizmetleri tümüyle gönüllülük esasına dayanır.

 

Antrenmanlar
Haftada iki gün akşamları en az 1 saat koşu ve yaklaşık 40 dakika yüklenme ile toplu antrenman yapılır. Bu antrenmanlarda öncesindeki ısınma hareketleri ile bitimindeki esneme hareketlerini her defasında takımda daha yeni olan sporcularından biri yaptırır. Böylelikle her takım elemanı, kendi fiziksel kondisyonu için gerekli ön ısınma ve antrenman sonrası esneme hareketlerini erkenden öğrenir ve parkur öncesinde ve sonrasında kendi başına uygulama alışkanlığını edinir.

Koşu antrenmanlarında düz koşu, araziden koşma, yokuş antrenmanları, interval gibi teknikler dönüşümlü olarak uygulanır. Yüklenme kısmında ise bacak, karın, sırt ve kol kaslarının güçlenmesi için çeşitli hareketler bir program dahilinde yaptırılır.

En az 3 ayda bir takım toplu antrenmanlarında Cooper Testi yapılır ve sonuçlar bir veritabanında saklanır. Düzenli devam eden sporcuların performanslarındaki gelişimi önceki yıllara ilişkin verilerle de kıyaslama olanağı sağlanır.

Hafta içi toplu antrenman yapılmadığı günlerde takım sporcuları serbest antrenman yapar. Çoğu sporcu, ODTÜ Spor Salonu’nda fitness çalışmayı veya yüzmeyi tercih etmektedir.

Hafta sonlarında düzenlenen orientiring parkurlarında ise klasik parkurların yanı sıra skor-o, kemik-o, kelebek-o, koridor-o, çizgi-o, halka-o gibi parkurlar da düzenlenerek sporcuların harita okuma yetilerinin yanı sıra hızlı düşünme, karar verme ve rota seçme gibi becerilerinin de geliştirilmesi amaçlanır. Parkurlar, takım sporcuları arasında her dönemin başında o hafta için görevlendirilen parkur ekipleri tarafından düzenlenir. Ekip, daha deneyimliler arasından görevlendirilen bir ekip lideri ile deneyimleri farklı düzeyde 4 veya 5 sporcudan oluşur. Her ekip, parkurun planlanmasından kayıtların alınması ve haritaların çoğaltılması ve poşetlenmesi, hedeflerin yerleştirilmesi, çıkışların verilmesi ve varışların kaydedilmesine kadar bir parkurda olması gereken her aşamada bir işbölümü dahilinde görev yapar. Böylelikle takımın her bir sporcusu, sporcu olmanın yanı sıra bir orientiring etkinliğinin planlanması ve düzenlenmesinde “mutfakta” yer alarak idari alanda da deneyim kazanmış olur.

Başarıları ve orientiring alanındaki çalışmaları

ODTÜ Orienteering ve Navigasyon Takımı, Federasyonumuzun düzenlediği tüm yarışlara etkin olarak katılmaktadır. Kafilesindeki sporcu sayısının 50’yi geçtiği zamanlar olmuştur. Kademe yarışlarında ve Türkiye Şampiyonası’nda bugüne dek çeşitli kategorilerde bireysel ve takım başarıları elde etmiştir.

Büyük, genç ve yıldız bayan ve erkek kategorilerinde çok sayıda ODTÜ’lü sporcu Milli Takım aday kadrosunda da yer almış, bunlardan yurtdışında yarışlarda ülkemizi temsil etme başarısını gösterenler de olmuş, ayrıca takım sporcularının kimileri Milli Takım çalıştırıcılığı da yapmıştır.

Federasyonumuz tarafından düzenlenen resmi yarışların yanı sıra takım sporcuları yurtiçinde ve yurtdışında düzenlenen çeşitli özel yarışlara gönüllü olarak ve masraflarını kendileri karşılayarak katılmaktadır. Bu çerçevede takım sporcuları arasından O’Ringen, Dünya Masterlar Şampiyonası (WMOC) gibi uluslararası etkinliklere de katılım olmuştur. Etkinliklere katılımın ardından düzenlenen toplantılarda deneyimler tüm takım elemanları ile paylaşılmaktadır.

Her fırsatta orientiring ile ilgili eğitim etkinliklerine de katılmayı ihmal etmeyen takım sporcuları, Federasyonumuzun düzenlediği antrenörlük, hakemlik ve haritacılık, gözlemcilik kurslarına da katılmaktadır. Kimi kurslarda da ODTÜ Orienteering ve Navigasyon Takımı sporcuları eğitici olarak görev yapmışlar,  çok sayıda eğitim amaçlı çeviri yapmış ve özgün belge geliştirmişlerdir. Bu belgeler de internet ortamında tüm orientiring camiasının paylaşımına sunulmuştur.

 

Harita çizim çalışmalarında da bulunmuş olan ODTÜ’lü sporcuların katkılarıyla çizilen veya güncellenen haritalar arasında Ankara Kalesi, ODTÜ ve Bilkent Kampusları, ODTÜ KKTC Kampusu, Yalıncak ve Or-An haritalarını sayabiliriz.

 

Çeşitli ilk ve ortaöğretim kurumlarında da orientiring kurslarında görev alan sporcular, minikler arasında bu sporun tanıtılmasını ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmaktadır. KKTC’de yapılan ilk orientiring etkinliği de ODTÜ Orientiring ve Navigasyon Takımı sporcularının düzenlemesiyle gerçekleştirilmiştir. Diğer üniversiteler ve çeşitli doğa sporları gruplarının eğitim talepleri de yine orientiring sporunun yaygınlaştırılmasına katkı kapsamında gönüllülük esası çerçevesinde yerine getirilmektedir.

 

Gönüllü çalışmalarını Federasyon çatısı altında da sürdürmekte olan ODTÜ’lü orientiring sporcuları muhtelif dönemlerde Federasyonumuzun çeşitli kurullarında görev yapmış, yapmaya da devam etmektedir.

Bu çerçevede 2007 Balkan Orientiring Şampiyonası’nın düzenlenmesinde, Ankara İl Temsilciliği etkinliklerinde, Üniversiteler Federasyonu’nca düzenlenen Üniversitelerarası Orientiring Yarışlarında ve 2007 yılında İsveç’ten gelen yaklaşık 30 kişilik kafilenin Ankara’daki parkurlarının hazırlanmasında da etkin katkıları olmuştur.

ODTÜ Open Etkinliği

Uluslararası katılımlı bir orientiring etkinliği düzenleyen ilk üniversite takımı olmanın haklı gururunu yaşayan ODTÜ Orienteering ve Navigasyon Takımı, ilkini düzenlediği 2008’deki başarısından ve katılımcıların desteğinden güç alarak 25-26 Nisan 2009’da ikinci ODTÜ Open yarışmasını düzenledi ve birinci gün Ankara Kalesi’nin labirent gibi sokaklarında yapılan kısa mesafe (sürat) yarışının ardından aynı gece ODTÜ yerleşkesinde Gece-o, ertesi gün ise Yalıncak ormanlarında ve bozkır tepelerde orta mesafe yarışını içeren ODTÜ Open’a 2009 yılında katılımcı sayısı 350’yi geçti.

 

Düzenlemesi yine takım sporcuları tarafından tümüyle gönüllülük esasına göre yürütülen bu etkinlikte sporcular, parkur düzenlemede elde ettikleri deneyimi böylesi bir etkinliğe taşımakta, lojistiğinden internet hizmetlerine, harita güncellemesi, parkur planlamasından yarışın her aşamasının bilfiil gerçekleştirilmesi, orientiring sporuna gönül vermiş ODTÜ Orienteering ve Navigasyon Takımı sporcularınca yürütülmektedir.