ODTÜ'de DC++ Nasıl Kurulur?

DClogoDC++, ODTÜ’lüler arasında oldukça popüler bir programdır. Öncelikle DC++ ODTÜ’ye ait bir program değildir. ODTÜ’lüler bu programda ortak bir “hub” kullanırlar, yani daha anlaşılır şekilde ortak bir ağ kullanıyorlar diyebiliriz. Bu yazımızda DC++’ı yeni kurup bağlanacaklar için bunu nasıl yapacaklarını anlatacağız.

1-      Öncelikle DC++ diye internetten arayıp programı indiriyoruz. Programın kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

2-      Programı açıyoruz ve öncelikle üst menüde yer alan simgesi sarı yıldız olan “Sık Kullanılan Hublar” butonuna, sonrasında aşağıda yer alan Yeni butonuna basıyoruz.

3-      Aşağıdaki resimde gördüğünüz ekran çıkıyor. Burada “Adres” kısmı en önemlisi diğerleri o kadar değil. Düzenleme! Adres kısmına yeni adres olan dcdc8.hopto.org yazıyoruz. Sonra Tamam butonuna basıyoruz!

odtü-dc-1

4-      Biraz önce bastığımız sarı yıldız simgesi ile aynı menüde sağda bulunan makina dişlisi simgesine tıklayarak Ayarlar ekranını açıyoruz.

odtü-dc-2

5-      Genel bilgiler kısmında Rumuz kısmını yazmanız yeterli. Rumuz yazarken dikkat. Öncelikle köşeli parantez “[ ]” içerisinde eğer numaralı yurtlarda iseniz yurt numarasını, diğer yurtlarda iseniz ilk harfini yazmanız gerekiyor. Daha sonra ise istediğiniz nicki yazabilirsiniz. Örneğin 6. Yurtta kalan bir kişi [6]Weblopedi şeklinde yazmalıdır. Veya örneğin İsa Demiray yurdunda kalan bir kişi ise [i]Weblopedi şeklinde yazmalıdır.

6-      Ayarlara devam ediyoruz. Solda “DC++ İndirme Sayfası” sekmesine tıklayarak ilk kısımdan indirdiğimiz dosyaların ineceği dizini belirleyebiliyoruz.

7-      Ve en önemlisi de “Paylaşım” sekmesi. DC++’ı kullanmak için en az 50 GB dosya paylaşımında bulunmanız gerekiyor. Gereksiz dosyalar paylaşmak yasak. Genelde film ve oyunlar paylaşılıyor. Paylaşım kısmından Klasör Ekle seçeneğini seçerek paylaştığımız klasörleri seçiyoruz. Bir de yine aynı sekmede yer alan gönderme slotları kısmı minimum 4 olarak ayarlı olmalıdır. Bu sayı aynı anda en fazla kaç kişinin paylaştığınız dosyaları indirebileceğini belirler.

8-      Son olarak tamam diyoruz ve ağa bağlanıyoruz. Hepsi bu kadar arama yapıp istediğiniz dosyayı indirebilirsiniz.

DC++’ın sağladığı en büyük avantaj inanılmaz indirme hızı. Ancak bazı kurallara uymanız gerekiyor. Zaten en önemli kurallar bağlanmanız için gerekli olan minimum 35 GB dosya paylaşımı ve minimum 4 slot. Paylaştığınız dosyaların bilgisayarınızdaki yerini de değiştirmemeye çalışın çünkü değiştirdiğiniz zaman program o dosyaları bulamaz ve bağlantınız yeterli paylaşım yapmamanız sebebi ile kesilir. Eğer dosyalarınızın yerini değiştirecek olursanız Paylaşım kısmından tekrar klasör ekle diyerek paylaşmanız gerekiyor. Bunun dışında biri sizden dosya indirirken bilgisayarınızda DC++ programını kapatmanız yasak. Bu programdan belli bir süre banlanmanıza sebep olabilir.

Dosya indirme, online kişilerden yapıldığı için sizden 50 GB paylaşım ile kalmayıp bilgisayarınızda bulunan indirdiğiniz dosyaları paylaşmanızı istiyoruz. Böylelikle herkes her istediği dosyayı kolaylıkla bulabilir. Herkese iyi indirmeler!

Kaynak: http://weblopedi.net/2049-odtu-dc-nasil-kurulur-dc-kurulumu-resimli-anlatimi.html#ixzz2x9Q5Uf4J