ODTÜ İnternetine Nasıl Bağlanılır?

ODTÜ, tüm kampüsünde kullanılan kablolu ve kablosuz interneti kendisi sağlamakta ve bu interneti kullanabilmek için öğrencilerin öğrenci numaraları ile biraz sonra anlatacağımız yolları izleyerek sisteme kaydolmaları ve bilgisayarlarında gerekli ayarları yapmaları gerekmektedir. Gerekli işlemlerin ardından çok hızlı, kesintisiz ve sınırsız internetin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Unutmayın kablolu internete öğrenci numaranızla sadece bir bilgisayar kaydettirebilirsiniz. Öncelikle bilgisayarımızın kablolu internet için MAC adresini öğrenmemiz lazım. Öncelikle bilgisayarımızın çalıştır bölümünü açıyoruz.

Yukarıda görüldüğü gibi cmd yazıp Tamam düğmesine basıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi siyah bir ekran çıkacak.

Buradaki gibi ipconfig /all yazıyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz. Aşağıya doğru birçok bilgi geliyor. Burada aşağıya doğru inerek aşağıda gösterdiğim “Ethernet bağdaştırıcı Yerel Ağ Bağlantısı” bölümü buluyoruz. Sizde adı farklı olabilir ancak biz kablolu internete bağlanacağımız için “Ethernet” ve “Yerel Ağ” kelimelerine dikkat ediyoruz.

Gerekli alanı bulduğumuz zaman “Fiziksel Adres” kısmının karşısında bulunan xx-xx-xx-xx-xx-xx yapısında bizim bilgisayarımızın MAC adresi yer almaktadır. Bu adresi bir yere yazıyoruz. (Kağıda veya telefonunuza yazabilirsiniz.)

Şimdi interneti olan bir bilgisayar bulmamız gerekiyor. İsterseniz bunun için ODTÜ’deki bilgisayar lablarını kullanabilirsiniz. Daha sonra buradan netregister.cc.metu.edu.tr adresine girip kullanıcı adı (kullanıcı adınızı öğrenci numaranızın başına e koyup son rakamını silerek elde ediyorsunuz.) ve şifremizi giriyoruz. Tarayıcılar bir uyarı verebilir sayfa ile ilgili ama sayfa gördüğünüz gibi metu.edu.tr alt sayfasıdır ve güvenlidir, izin ver deyip geçiyoruz.

Karşımıza çıkan ekranda en sağ bölümde Dormitory Region Network Service başlıklı alandaki Dormitory Internet Page butonuna basıyoruz.

Daha sonra açılan sayfanın en altında MAC ADDRESS yazan bir bölüm var.

Bu bölümdeki boşluklara yazmış olduğunuz, bilgisayarınızın mac adresini yazıyorsunuz. Kaydettikten sonra karşınıza çıkan ekranda size bir takım bilgiler verecek: ip, gateway, subnet, DNS ve bir DNS daha. Bu 5 bilgiyi de yazıyoruz bir yere. Şimdi tekrar kendi bilgisayarımıza yani kaydettirmek istediğimiz bilgisayara geçiyoruz. Ağ Bağlantılarım’a girip oradaki Yerel Ağ Bağlantısı’na sağ tıklıyoruz.

Burada Özellikler seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.

Internet Protokolü sürüm 4’e tıklayıp Özellikler butonuna basıyoruz. Yeni açılan ekrandaki gerekli alanları en son kaydetmiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda aşağıda eşleştirdiğim şekilde dolduruyoruz.

İlk boşluğa ip’yi, ikinci boşluğa subnet, üçüncü boşluğa da gateway numaralarını yazıyoruz. Alttaki iki boşluğa ise bize verilen DNS bilgilerini sıra ile yazıyoruz.

İki ekrana da tamam dedikten sonra işlemlerimiz sonlanmış oluyor. Hemen internetiniz kullanılabilir duruma gelecektir.

Kaynak: http://weblopedi.net