Buz Sporları Topluluğu

buz hokeyi 2

ODTÜ Buz Sporları Topluluğu buz hokeyi, buz pateni, artistik paten, tekerlekli paten ve inline hokey spor dallarında faaliyet gösteren bir öğrenci topluluğudur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin en genç öğrenci topluluklarından biri olan ODTÜ BST bu alanda Türkiye’de ilk üniversite öğrenci topluluğu olarak yola çıkmış ve ilk üniversite buz hokeyi takımlarını oluşturarak Türk buz hokeyi sporunda yeni bir dönem başlatmıştır. Sporculuktan, idareciliğe, antrenörlüğe kadar tüm sorumlulukların ODTU öğrencileri tarafından gönüllü olarak üstlenilmesiyle gelişen ODTÜ BST’nin öncelikli amacı, faal olduğu spor dallarının Türkiye’deki ilerlemesine katkıda bulunmak, ODTÜ öğrenci, mezun ve mensuplarına ve Türk halkına buz pateni, buz hokeyi ve tekerlekli paten sporlarını tanıtmak ve olabildiğince fazla sayıda insana kaymayı öğretmektir.

           Bilindiği üzere buz pateni, buz hokeyi ve tekerlekli paten sporları ülkemizde kısıtlı imkânlar nedeniyle geri kalmış, hak ettiği ilgiye ulaşamamıştır. Bu anlamda Türkiye’nin ilk üniversite öğrenci girişimi olan ODTÜ BST buz sporlarına yeni bir soluk getirmiş ve diğer üniversitelerin bu sporlara ilgisini çekmiştir.

           ODTÜ Bay ve Bayan Buz Hokeyi Takımları da ülkemizin ilk üniversite buz hokeyi takımlarıdır. Tüm oyuncuları ODTÜ öğrencisi olan ODTÜ Buz Hokeyi Takımları, erkeklerde Türkiye Erkekler Buz Hokeyi 1. Ligi, bayanlarda ise Türkiye Bayanlar Buz Hokeyi Ligi’nde mücadele etmektedir. Kısa süre içinde kurulmasına rağmen erkek takımımız ilk sezonu olan 2006–2007 sezonunda play-off’a kalma başarısını göstermiş, bayan takımımız ise yine ilk sezonunda Türkiye 3.sü olarak göğsümüzü kabartmıştır. Aynı zamanda 2008 yılında Türkiye  Bayan Buz Hokeyi Milli Takımı’na 2 oyuncu gönderen bayan takımımız ligin en büyük şampiyonluk adaylarından birisidir. ODTÜ BST 2008 yılı ile beraber minik hokey takımını oluşturmuş ve 4-10 yaş grubu çocuklardan oluşan bir kadro yaratmıştır.Alt yapı çalışmalarını önümüzdeki donemde yoğunlaştıracak olan ODTÜ BST ve ODTÜ Buz Hokeyi takımları ODTÜ’nün buz sporlarındaki öncü misyonunu ve lider üniversite imajını gelecekte de korumak hedefindedir.

         ODTÜ BST, aynı zamanda ODTÜ Spor Müdürlüğü ve ODTÜ Spor Kulübü çatısı altında buz pateni kursları düzenlemekte ve birikimlerini hem gelecek kuşaklara hem de kaymak isteyen yetişkinlere aktarmaktadır. Bu anlamda yetişkinler için her ay buz pateni hobi kursları, 4–14 yaş arası çocuklar için de buz pateni ve buz hokeyi kursları düzenlenmektedir. Yakın zamanda tekerlekli paten kursları düzenleyecek olan ODTÜ BST, bir tekerlekli paten festivali organize ederek bu spora olan ilginin artırılmasını hedeflemektedir.

           ODTÜ BST temel hedefleri olan buz sporlarının gelişimine katkı sağlamak, buz hokeyi liglerinde mücadele eden takımlarıyla basarılar kazanmak ve olabildiğince çok insani buz sporlarıyla tanıştırmak için çalışmalarını var gücüyle sürdürecektir…

Web: http://www.icesports.metu.edu.tr/