Melih Olça Resim Sergisi

ODTÜ Güzel Sanatlar Topluluğu tarafından düzenlenen Melih Olça Resim Sergisi 28 Nisan 3 Mayıs tarihleri arasında Kütüphane Sergi Salonu’nda yer alacaktır.

Melih Olça ( otobiyografi)
1994, Bursa

Sırasıyla Bursa Uludağ İlköğretim Okulu ve Bursa Anadolu Lisesi’ ni bitirdim. Halen, Ankara’da ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünde 1.sınıf öğrencisiyim ve ODTÜ Güzel Sanatlar Topluluğu’nda iki yıldır yer almaktayım.

Sanatla uğraşan bir ailenin ferdi olarak, resim ile çocukluğumdan beri ilgileniyorum. Güzel yazı, ülke bayrakları, ders karalamaları (eskizler), teknolojik çizimler, özgün alfabelerim, kaligrafi ve doğu figürleri ile başlayan yaratıcılık serüvenim, eğitim görmeksizin üniversitemde profesyonelliğe dayandı. Zihnimde tezahür eden figürleri, karakterleri, kentleri ve manzaraları; özgün ve ekspresyonist tavırla bir hikaye çerçevesinde, resimlerime özgürce yansıtıyorum.

Suluboya, kurukalem, ve kendime özgün tekniklerle; mimari, soyut, mistik, doğu esintili temaları ele alarak, minimalist bir anlayışla sanatımı icra etmekteyim.

“Ödüller: ‘ Redbull Karalama Sanatı ‘adlı Türkiye geneli resim yarışması, 2.’lik Ödülü, İstanbul / 2013.”

” Sanat anlayışı: ‘Eğer birisi kalbinde bir sanat aşkı barındırıyor, kendi kainatını özgürce inşaa edebiliyor, dünyalarındaki iklimleri özgürce kağıtlarına yansıtabiliyor ve son olarak, öyle olması gerektiği inancında ise, o kişi gerçek sanatçıdır. Bu yüzdendir ki, azim ve kabiliyet dahilinde, sanatseverleri doyuracak, asli sanat ile tanıştıracak, ve bir gün bu diyarlardan ayrıldığın vakit ardında sayısız sanat eserleri bırakmak gerektiği inancındayım. Böylece sanat yenilenir, genişler ve güncelliğini klasikliğine saklayıp, yeni ufuklar açarak varlığını sonsuza dek devam ettirir. Bence, sanat eserlerinin teması ne kadar etkili bir etmense de, onu var eden kurgusu, içinde barındırdığı yaşanmışlıklar ve onların getirdiği hisler de, hissettirdikleri de o derece önemlidir. Herkese nail olamayan bu güzel sanatı ruhta derin bir şekilde hissetmek, yaşamak ve yaşatmak gerekmektedir’. ” (2014)

melih olça sergi