Kötülüğün Sıradanlığı – Hannah Arendt Okuma Atölyesi

12191796_1020601517971203_7226144645814018541_n

Kötülük nedir?
Kötülüğün kaynağı nerede aranmalıdır?
Suçlu ve adalet kavramları Yahudi Soykırımı’ndan sonra felsefe ve siyaset bilimi için ne ifade etmektedir?
Kötülüğün kök bulduğu şeytani bir kaynak tanımlamak mümkün müdür?

Kendini bir felsefeciden çok bir siyaset bilimci olarak tanımlamayı tercih eden Hannah Arendt’in gözünden sizleri bu soruları tekrar sormaya davet ediyoruz.

Not: Etkinlik gününe kadar kitaptan yaptığımız seçkileri kütüphaneden ”sosyoloji topluluğu okuması” adıyla alıp okuyabilirsiniz.

”Nazi Almanyası’nda Yahudilerin gettolara ve toplama kamplarına naklinden sorumlu Otto Adolf Eichmann, 11 Mayıs 1960’ta Buenos Aires’in kenar mahallelerinden birinde yakalandı ve İsrail’e getirildi. 11 Nisan 1961’de Kudüs Bölge Mahkemesi’ne çıkarıldı ve on beş ayrı iddiayla suçlandı: Başkalarıyla birlikte, Nazi rejiminin başından sonuna kadar ve özellikle de İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudi halkına karşı suçlar, insanlığa karşı suçlar işlemişti.
Ülkemizde özellikle totalitarizm üzerine çalışmalarıyla tanınan ünlü siyaset bilimci Hannah Arendt bu kitabında, Nazi Almanyası döneminde milyonlarca Yahudinin toplama kamplarına, ölüme gönderilmesinden sorumlu SS yetkilisi Adolf Eichmann’ın Kudüs’teki yargı sürecini ele alıyor. Arendt, bu duruşmada Yahudilerin çektiği acıların, antisemitizmin ya da ırkçılığın bir anlamda gözardı edildiğini; duruşmanın sadece kendisine verilen emirleri yerine getirdiğini söyleyen, terfi etmekten başka bir şey düşünmeyen, savaşın tam ortasında Bratislava’da İçişleri Bakanı’yla bowlinge gittiğinden başka bir şey hatırlamayan bu adamın yaptıklarına indirgendiğini söylüyor.
Yahudi soykırımının mimarı olarak sunulan Adolf Eichmann’ın sadist bir canavardan ziyade, normal, hatta korkutucu derecede normal bir insan olduğuna dikkat çeken Arendt, özellikle düşünme ve muhakeme yetisinin kaybolmasıyla birlikte kötülüğün nasıl sıradanlaştığını vurguluyor. Eichmann duruşmasından yola çıkarak, insanlık tarihinin dönüm noktalarından birini gözler önüne seriyor.”

http://www.metiskitap.com/catalog/book/4774

 

14 Kasım Cumartesi 10:30

İİBF-A Binası (Siyaset Bilimi Topluluğu Odası)