Kayıt Süreci ve ODTÜ’ye İlişkin Bilgiler

ODTÜ 2016 KAYIT KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ.

ODTÜ’lü olmaya hak kazandığınız için hepinizi tebrik ediyoruz.

KAYITLAR

Kayıt süreci konusunda endişelenmenize gerek yok!

Üniversiteye kayıt işlemleri internet üzerinden yapılacağından öğrencilerimizin sadece kayıt işlemi için kampusa gelmelerine gerek kalmayacaktır. Kayıt işlemi için herhangi bir belge sunulmayacaktır.

KAYIT İŞLEMLERİ

İnternet Üzerinden Kayıt
12-16 Ağustos 2016 tarihlerinde https://www.turkiye.gov.tr adresinden ulaşabileceğiniz e-devlet üzerinden ilk kayıt işleminizi tamamlayınız. E-devlet şifresi, şahsen başvuru ile üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimlik (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden alınabilir. İlk kayıt işleminin e-devlet üzerinden yapılması esastır.

Ancak, TC kimlik numarasına sahip olmama, yurt dışında bulunduğundan e-devlet şifresi alamama, halen bir başka yükseköğretim kurumuna kayıtlı olma veya lise diploması kontrolü nedeniyle e-devlet üzerinden ilk kayıt işlemini tamamlayamama gibi durumlarda, kayıt işleminizi 15-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında https://osyskayit.metu.edu.tr internet adresinde yer alan ODTÜ 2015 ÖSYS Kayıt Programı üzerinden tamamlayabilirsiniz.

İnternet üzerinden kayıt işlemini (e-devlet üzerinden veya ODTÜ 2015 ÖSYS Kayıt Programı üzerinden) yapmayan öğrencilerin yerleştirildiği programa kayıt hakkının kaybolacağını ve yerlerine ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacağını önemle hatırlatırız.

Üniversiteye kayıt işlemleri internet üzerinden yapılacağından öğrencilerimizin sadece kayıt işlemi için kampusa gelmelerine gerek kalmayacaktır. Kayıt işlemi için herhangi bir belge sunulmayacaktır.

ODTÜ Sistemine Bilgi Girişi
İnternet üzerinden kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerimizin, 15 – 24 Ağustos 2016 tarihleri arasında https://osyskayit.metu.edu.tr internet adresine girerek; aşağıda belirtilen bilgi girişlerini yapacaktır. Bu işlemi yapmayan öğrencilerimiz üniversitemiz yurtlarından ve burs olanaklarından yararlanamayacaklar, kimlik kartlarını alamayacaklar ve İngilizce Yeterlik Sınavına girme veya eşdeğer bir uluslararası sınav sonucu ile doğrudan kabul edildikleri lisans programı birinci sınıfına girme hakkını kaybedeceklerdir.

Programda zorunlu olarak doldurulması gereken KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİ giriniz.

ODTÜ kampusunda yer alan yurtlarda kalmak isteyen öğrenciler YURT BAŞVURULARI başlığı altındaki bilgileri dolduracaktır. Bilgi girişi yapmadan önce ODTÜ Yurtlar Müdürlüğü’nün http://yurtlar.metu.edu.tr/ web adresinde yer alan bilgileri (Üniversite kampusunda yer alan öğrenci yurtları, yurtlara başvuru ve yurt kayıtlarına ilişkin bilgiler) dikkatlice inceleyiniz.

ODTÜ Burs ve Yardım Komitesinin organizasyonunda dağıtılan burslardan yararlanmak isteyen öğrenciler BURS BAŞVURULARI başlığı altındaki bilgileri dolduracaktır. Bilgi girişi yapmadan önce http://oidb.metu.edu.tr/ web adresinde BURS VE YARDIM başlığı altında yer alan bilgileri (burs ve yardım olanakları, burs başvurularına ilişkin bilgiler) dikkatlice inceleyiniz.

ODTÜ’de eğitim öğretim dili İngilizce olduğundan İNGİLİZCE YETERLİK SINAVI ile ilgili tercihinizi yapınız. Tercihin belirtilmesi zorunludur. Tercihinizi yapmadan önce “İNGİLİZCE SINAVLARI” başlığı altında yer alan bilgileri dikkatlice inceleyiniz.

Öğrenci Kimlik Kartları

Yukarıda belirtilen işlemleri tamamlayan öğrencilerimiz http://oidb.metu.edu.tr/ogrenci-kimlik-kartlari web adresinde yer alan açıklamaları okuduktan sonra https://portal.metu.edu.tr/group/sayfa/akillikartbilgi programı üzerinden 19 Ağustos 2016 tarihine kadar kimlik kartı başvurusu yapacaktır. Kimlik kartları, 29 Ağustos 2016 tarihinden itibaren geçici süre ile Kültür ve Kongre Merkezi Sergi Salonunda hizmet veren Öğrenci İşleri Daire Başkanlığında dağıtılacaktır. Öğrenci kimliğinizi, şahsen başvuru ile üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimlik (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) ibraz ederek alabilirsiniz.

YURT OLANAKLARI

ODTÜ’de iki yurt bölgesi bulunmaktadır. İsa Demiray, Faika Demiray, Refika Aksoy yurtları batıda; diğer yurtlar doğu yurt bölgesinde yer almaktadır. 2,4,6,8,9, İsa Demiray yurtlarında ve Refika Aksoy’un bir bloğunda erkek, 1,3,5,7 ve Faika Demiray öğrenci yurtlarında ve Refika Aksoy yurdunun bir bloğunda kadın ögrenciler kalmaktadır. Ayrıca Osman Yazıcı ve ODTÜ Konukevi kız ögrencilere, Faik Hızıroğlu konukevi de erkek ögrencilerimize hizmet vermektedir. Üniversitemiz Vakfı’nın (EBİ) işlettiği 2 adet yurtta ise kız ve erkek öğrenciler kalmaktadır.

ODTÜ Yurtlarına ilişkin bilgiler için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

 

BURS OLANAKLARI

Burs olanaklarına ilişkin bilgiler için tıklayınız.

 

İngilizce Sınavları

İngilizce Yeterlik Sınavı (English Proficiency Exam) (5 Eylül 2016): Hazırlık sınıfını okuyup okumayacağınızı belirleyen sınavdır. Hazırlık okumak isteyen öğrenciler bu sınava girmek zorunda değildir. Sınava katılımınızla ilgili tercihinizi 15 – 24 Ağustos 2016 tarihleri arasında doldurmakla yükümlü olduğunuz Özlük Bilgi Formunda işaretlemeniz gerekmektedir. Sınav içeriği ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Seviye Belirleme Sınavı (9 Eylül 2016): Hazırlık sınıfı okumayı tercih eden öğrencilerin hangi kurda olduklarını gösteren sınavdır. Bu sınava girmeyen öğrenciler doğrudan BEGINNER kurunda başlarlar. Sınavda bildiğiniz kadarını yapmanız hâlinde doğru kura yerleştirilir ve sene içinde daha etkili bir öğrenim süreci geçirirsiniz.

Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi kayıt kılavuzunun İNGİLİZCE SINAVLARI bölümünde yer almaktadır.

IS100

UNUTMAYINIZ IS 100 dersinden muaf olabileceğinizi düşünüyorsanız, muafiyet sınavına başvurunuz.
Önemli Tarihler

28-29 Eylül 2015 IS 100 Muafiyet Sınav Tarihi

IS 100 DERSİNDEN MUAF OLUNABİLİR Mİ?

IS 100 dersinden muaf olabilmek için, IS 100 Muafiyet Sınavına girmek gerekmektedir. Bu sınav 15 Şubat tarihinde verilecek, yıl içinde akademik takvimde belirlenen tarihlerde yinelenecektir. Bu sınavdan, 60 veya üzeri not alan öğrenciler dersten muaf tutularak kendilerine “EX” muaf notu verilir. Muafiyet sınavı seviye belirleme amacı ile de kullanılmaktadır. Bu sınavda 40–59 arasında not alan öğrenciler online (çevrimiçi) sınıflara kayıt yaptırma hakkını kazanır. Her öğrencinin, muafiyet sınavına girme hakkı 3’tür. Muafiyet sınavına, öğrenciler 3. dönemlerinin (2. Sınıf 2. Dönemin başına) kadar girebilirler.

Kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra metumail’inize gelen IS100’e ilişkin e-postadaki talimatları takip ederek IS100 muafiyet sınavına kaydolabilir, 60 ve üzeri not alıp bu dersten muaf olabilirsiniz. (Zor değil!)

Hazırlık okumalı mıyım?

Çok bireysel bir soru olduğundan, yanıtı yalnızca siz biliyorsunuz. Yoğun sınav döneminin ardından, vaktinizin çoğunu üniversite yaşamına ayak uydurma, sosyal çevre edinme, kampüsü ve olanaklarını tanıma gibi şeylere harcamayı ve bununla birlikte hayatınız boyunca bir yabancı dil öğrenmeye ayırabileceğiniz en uzun süreyi ayırmak istiyorsanız okumalısınız. Eğer dilsel yeterliğinize güveniyor, kendinizi bölüm derslerine hazır hissediyor ve okulu kısa sürede bitirmek gibi kaygılar taşıyorsanız okumamalısınız.

Hazırlık Yaşantısı

İngilizce Hazırlık sınıfı Temel İngilizce Bölümü tarafından idare edilmektedir. Kurallar ve işleyiş için tıklayın.

Hazırlık sınıfı boyunca, belirtilen ders saatleri dışında epey vaktiniz olacak. Bu vaktinizi mevcut onlarca topluluğun etkinliklerine katılarak, kampüsün spor ve sosyal olanaklarından faydalanarak geçirebilirsiniz. Topluluk listesine, topluluklarla ilgili bilgilere ulaşmak için şuraya, spor olanaklarıyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için şu ve şu bağlantılara tıklayabilirsiniz.

ODTÜ’de Internet Olanakları

Kampüs içinde kütüphane, yurt kantinleri, bölümler ve idari binalarda ng2k kablosuz ağından tüm öğrenciler ücretsiz olarak faydalanabilirler. ng2k’dan faydalanabilmek için üç cihazınızı sisteme kaydedebilme imkânına sahipsiniz. Aynı zamanda yurtlarda her öğrenciye kablolu internet bağlantısı sağlanmakta. Kayıt ve yerleşmeden sonra ODTÜ internetine nasıl bağlanacağınızı şu linkten öğrenebilirsiniz.

Kampüs içinde adil internet kullanımını sağlamak amacıyla torrent uygulamalarına genelde müsaade edilmemekte. Fakat öğrenciler arasında dosya paylaşımını sağlamak amacıyla DC++ uygulaması kullanılmakta. DC++ ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için şu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sağlık Olanakları

MEDİKO, ODTÜ yerleşkesi içinde bulunan sağlık hizmet birimidir. MEDİKO’dan nasıl faydalanabileceğinizi öğrenmek için bağlantıya tıklayınız. MEDİKO bünyesinde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi de hizmet vermektedir. PDRM’ye ilişkin bilgiye bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ulaşım Olanakları

ODTÜ yerleşkesi içinde belli güzergâhları takip eden ücretsiz ring seferleri düzenlenmektedir. Ringlere ilişkin ayrıntılı bilgiyi şurada bulabilirsiniz.

Kampüs için ulaşımda otostop da tercih edebilirsiniz.

ODTÜ’den Kızılay, Ulus ve Ayrancı güzergâhlarında dolmuş seferleri bulunmaktadır. En çok tercih edilen ulaşım yöntemi budur. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Belediye otobüslerine ilişkin bilgi için tıklayınız.

A1 kapısında yer alan Çayyolu metrosu güzergâhına ulaşmak için tıklayınız.

Kampüs haritası için tıklayınız.

Yemek ve Alışveriş Olanakları

ODTÜ yemekhanesine ilişkin ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Yerleşkede, Çarşı Sitesi’nde bulunan Şok Market’ten ve Alışveriş Merkezi’nden çeşitli gereksinimler karşılanabilir. Alışveriş Merkezi’nde eczane, fotoğrafçı, kırtasiye, bilardo salonu, butik, kitabevi ile yemek yenebilecek yerler bulunmaktadır. Çarşı Sitesi’nde ayrıca terzi, ayakkabı tamircisi ile kuaför ve berber de bulunmaktadır. Kafeteryanın girişinde bulunan gazete bayisinden, 3. Yurt ve önündeki büfeden ve Çarşı Merkezi’ndeki gazete standından İngilizce ve Türkçe gazete ve dergileri satın almak mümkündür.

Her yurtta ev yemeği ve hazır gıda satışı yapan kantinler mevcuttur.

 

ODTÜ 2016 KAYIT KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ.

ODTÜ’de ne olup bitiyor öğrenmek için metuevents‘i takipte kalın!

facebook
twitter
youtube
instagram

odtü2016girişliler grubu

diğer bilinmesi gerekenler
alternatif odtü oryantasyonu
yeni başlayanlar için odtü
etkileşimli kayıtlar ve daha fazlası