“İdil Biret” Resitali

Klasik müziğin akla ilk gelen isimlerinden İdil Biret, ODTÜSanat 15 kapsamında vereceği resitalde 7 Nisan’da Kültür ve Kongre Merkezi’nde performansını sergileyecek.

Üç yaşında piyanoya büyük istidat gösteren İdil Biret, ilk derslerini Ankarada Mithat Fenmen’den aldı. TBMM’nin 1948 yılında çıkardığı özel kanunla 8 yaşında Fransaya gönderilen ve büyük Fransız müzisyen Nadia Boulanger’nin gözetiminde Paris Konservatuvarı’nda okuyarak 15 yaşında birincilikle mezun olan İdil Biret, daha sonra 20. asrın en büyük piyanistlerinden Alfred Cortot ve Wilhelm Kempff ile çalıştı. Hiçbir piyano yarışmasına katılmayan İdil Biret, 16 yaşından itibaren Boston Senfoni, Leningrad Filarmoni, Londra Senfoni, Dresden Filarmoni gibi dünyanın büyük orkestraları ve Leinsdorf, Monteux, Keilberth, Scherchen gibi büyük şefleri ile beş kıtayı kapsayan 2 bine yakın konser verdi ve birçok festivale katıldı.

Van Cliburn (ABD), Kraliçe Elizabeth (Belçika), Busoni (Italya) Franz Liszt (Weimar, Almanya) gibi ünlü piyano yarışmalarında jüri üyeliği yapan ve Fransa, Polonya, İngiltere, ;talya, ABD ve Türkiye’de ödüller ve nişanlar alan sanatçı, bugüne kadar EMI, Decca, Atlantic/Finnadar, Naxos ve diğer firmalar için Amerika ve Avrupada 80 plak kaydetti. Bunlar arasında müzik tarihinde ilk kez komple diziler olarak seslendirilen Chopin’in bütün piyano eserleri ve Beethoven’in dokuz senfonisinin Liszt tarafından yapılan piyano uyarlamaları ile Brahms ve Rachmaninof’un bütün piyano eserleri, Boulez’in üç piyano sonatı, Ligeti’nin etüdleri ve Stravinsky’nin Ateskuşu bale müziginin piyano uyarlaması da yer almaktadır. Bu kayıtlar Polonya’da Chopin Büyük Ödülü, Fransa’da Altın Diyapazon dahil pek çok ödül almış olup Amerika, Avrupa ve Uzak Doğuda 3 milyon adet civarında satılarak büyük bir dinleyici kitlesine ulaştı.

Repertuvarında yüzden fazla piyano konçertosu olan İdil Biret’in eski ve yeni kayıtları, kendi etiketi İdil Biret Arşivi (IBA) üzerinde Naxos tarafından bütün dünyaya dağıtılıyor. Bu çerçevede Beethoven’in 32 piyano sonatı, 5 konçertosu ve korolu fantezisinin kayıtları da tamamlandı ve olup bunlar 9 senfoni uyarlaması ile birlikte IBA serisinde 19 CD kutu içinde dünya dağıtımına girdi.

İdil Biret, 2007 yılında Chopin’in bütün piyano eserleri kayıtları ve konser icraları ile Polonya kültürüne yaptığı katkılar nedeniyle Cumhurbaşkanı Lech Kaczsnky tarafından Polonya’nın en üst nişanı olan “Yüksek Liyakat Madalyası” (Krzyzem Kawalerskim Ordera Zaslugi) ile taltif edildi.

İdil Biret, 2012 Şubat ayında Amerika’da Yale Üniversitesi’nde verdiği konser sonrası Hindemith’in iki konçertosunun CD kaydını yaptı ve mart ayında Güney Amerika’da yaptığı turnede Kolombiya, Peru, Şili, Arjantin ve Brezilya’da konserler verdi.

Sanatçı, mayıs ayında İngiltere ve İskoçya’da konserler verip ustalık sınıfları yönetti. Eylül ayında Fransa’da verdiği konser sonrası kasım ayında Beijing ve Şanghayda resitaller ve bir konser verip Şanghay Piyano Yarışması’nda jüri üyeliği yaptı. Biret, aralık ve Ocak 2013 aylarında ise üç Hindemith konçertosunu daha kaydetti. Bu kayıtlar, 2013 yılında dünya piyasasına çıktı.

Tarih: 7 Nisan 2014/Salı Saat:20:00 

Yer: ODTÜ KKM

Bilet için tıklayınız.