Ekmek ve Gül Kadın Çalışmaları Atölyesi Tanışma Toplantısı

12107875_946839972048449_5473346305965543354_n

ODTÜ Ekmek ve Gül Kadın Çalışmaları Atölyesi Yola Koyuluyor!

“En zorlu iş, en ağır emek
Ve çalışmak doğuştan mezara dek
Ve böyle sürüp gitsin istemiyoruz
Yaşamak için ekmek
Ruhumuz için gül istiyoruz!”

Neden “Ekmek ve Gül”?

James OPPENHEIM’ın bu şiiri tarihe “Ekmek ve Gül Grevi” olarak geçen tekstil işçilerinin grevinin dizeleridir. “Lawrence Tekstil Grevi” olarak da bilinen grev tekstil işçisi kadınlara yönelik baskıların ve ekonomik çelişkilerin sonucu olarak doğmuştur. İşçiler kadın olmaktan gelen sorunlarıyla birlikte ekonomik taleplerin çözüm bulma mücadelesinde sürekli yineledikleri ‘Ekmek ve Gül’ sloganıyla kazanmışlardır.

Peki, 1912 Ocak’ında Massachusetts’te Lawrence’daki bu grev üniversitelerde nerede karşılık buluyor?

Bugün ODTÜ’de ve birçok üniversitede, üniversiteli genç kadınlar anti demokratik eğitim uygulamaları ve ekonomik zorlukların yanı sıra, aynı zamanda, kadın olmaktan kaynaklı
sorunlarla da mücadele etmek zorunda kalıyor. Daha üniversite tercih döneminde”Öğretmenlik kadın mesleği,hem evine hem işine bakarsın”larla başlayan toplumsal cinsiyet rolleri esaslı yönlendirmeler, üniversite hayatının ilerleyen yıllarında başta mühendislik ve fen bilimleri alanlarında olmak üzere cinsiyetin, akademik yetkinliğin önüne geçebilmesi olarak katmerlenip karşımıza çıkıyor. Kadın yurtlarının idarelerinin direktifleri sonucu öğrencilerle karşı karşıya getirilen yurt danışma görevlilerin yurda geç kalma, yurt parasını geciktirme gibi durumlarda genç kadınlara yönelik sorgulamaları ile aileye şikayet etme odaklı tehditleri ise gündelik hayatta karşılaştığımız, kampüsün bir diğer yüzü.
Şiddet, taciz, tecavüz, cinsiyetçi-baskıcı uygulamalar ve müfredat; özellikle ODTÜ gibi kampüsün öğrencilerin yaşam alanı haline geldiği üniversitelerde her haliyle ortada olsa da, paravan görevi gören “rahat-özgür kampüs” söylemleri genç kadınları, yaşadıklarının “her yerde olabilecek kadar normal” olduğuna inandırılması çabasıyla yalnızlaşmaya itiyor.

Ne Yapmalı?

ODTÜ Ekmek ve Gül Kadın Çalışmaları Atölyesi bu noktada, üniversiteli genç kadınlara dayatılan tüm bu yalnızlaştırma politikalarına ve gündelik yaşamdan akademiye her alanda “fıtrat” denilerek büyütülen eşitsizliğe karşı yola çıkıyor; başta kadınlar olmak üzere herkesi dayanışmayı büyütmeye ve mücadeleye çağırıyor!

14 Ekim Çarşamba 17:45

Matematik M07