Cankurtarma ve İlkyardım Topluluğu

ocit

ODTÜ Can kurtarma ve İlk yardım Topluluğu (OCİT) 1992 yılında, Havuz Müdürlüğü’nün denetiminde çalışmak üzere kurulmuştur. Türkiye’de ilk yardımcıların ve sertifikalı can kurtaranların aynı çatı altında toplanabildiği bir öğrenci topluluğudur. Kurucu üyeleri Tolga Cebe, Tolga Akış, Funda Aydın, Hakan Bakır, Ersin İpek’tir.

Her yıl birçok kişinin kaza sonrası yapılan eksik ve yanlış müdahale sonrasında hayatını kaybettiği ülkemizde, insan hayatına verilen önemin artmasını sağlamak, OCİT’in temel hedefidir. Bu amacını gerçekleştirmek için düzenlediği ilk yardım ve can kurtaranlık kursları ve etkinlikler aracılığıyla, insanlara tehlikelere karşı korunmayı, soğukkanlı ve hazırlıklı olmayı, önlem almayı ve tehlike anında nasıl davranılması gerektiğini öğretir.

 

OCİT, tüm etkinliklerini takım anlayışı içerisinde, amatör bir ruhla ve bilimsel yaklaşımla, sıkı bir örgütlülük yapısı ve sosyal bütünlük içinde, demokratik bir anlayışla gerçekleştirir. Bir öğrenci topluluğu olarak profesyonel yaşantının indirgenmiş bir modeli olan OCİT içinde üyeler; kişiliklerin şekillenmesini, deneyim kazanmayı, ego kontrolünü öğrenmeyi, kısaca toplum içinde birey olmayı etüt eder.

 

OCİT’e üye olmak için temel eğitim olan ve her sene birinci dönemin başında verilen Temel Yaşam Desteği (TYD) eğitimini tamamlamak gerekir. Katılımcılar eğitimin tamamına katıldıktan sonra onların teorik ve pratik bilgilerini ölçen bir sınava tabii tutulur. Başarılı olanlar haftalık toplantılara gelerek topluluğa üye olabilirler. Can kurtaranlık eğitimi almak isteyenler için de bu eğitim zorunludur. TYD eğitimini almamış/başarısız olmuş kişiler havuza devam edemezler.

 

Eğitim Programı

1) Temel Yaşam Desteği (TYD) Eğitimi

2) İleri Yaşam Desteği (İYD) Eğitimi

3) Bronz Can kurtaranlık Eğitimi

4) Gümüş Can kurtaranlık Eğitimi

5) Doğada İlk yardım Eğitimi

6) Topluluklar TYD Eğitimi

7) Formasyon ve İlk yardım Tartışmaları (FİT) Eğitimi

8) Eğitim Formasyon Eğitimi (EFE)

9) Sertifika Eğitimi