Campus Sessions #5: Cenk Güray

cenkguray

Tür ayrımı gözetmeksizin kampüste üretilen güzel müzikleri kampüsün güzel yerlerinde, büyük prodüksiyonlardan uzak, olabildiğince gerçek biçimlerde kaydedip sizlere ulaştırmayı hedefleyen mini programımız Campus Sessions’ın beşinci bölümü ile karşınızdayız!

Bu bölümde, Türk Halk Bilimi Topluluğu mezunlarından, akademide ve icrada geleneksel müziğimizin en önemli temsilcilerinden Cenk Güray’ı ağırladık.

Cenk Güray 1995 yılında Maden Mühendisliği Bölümü’nden mezun olup, 98’de yüksek lisans, 2003’te de doktora çalışmalarını yine aynı bölümde tamamlamış. Öğrencilik yıllarında THBT’de birçok çalışmada bulunan Cenk Güray, mezuniyetinden sonra da THBT ile bağlarını koparmamış, hâlen toplulukta çalışmalarını sürdürmekte. Doğrusu biz Cenk Hoca’nın şahane biyografisinin hepsini buraya aktaramadık, kendisinin müzik projeleri yaptığı ve akademik çalışmalar  hakkında ayrıntılı bilgiye şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Cenk Güray ile THBT barakasında buluştuk ve üç güzide eser kaydettik.

Cenk Hoca ilk olarak bize Gomidas‘tan bir Halay Havası icra etti.

İkinci eser ise bir türkü, Ayrılık Hasretlik Kâr Etti Cana, kaynak kişisi Nesimi Çimen.

Son eser, yine ODTÜ mezunu, müzisyen ve araştırmacı Ali Fuat Aydın tarafından derlenmiş bir zeybek havası, Yağmur Yağdı.

 

Cenk Güray ODTÜ’nün geleneksel müziğimize en önemli katkılarından biri, çok değerli bir müzik insanı, ve biz, kendi hâlinde ilerlemeye çalışan bir projenin beşinci bölümünde onu ağırlayabildiğimiz için çok şanslıyız.

Cenk Güray’ın projelerini takip etmek için şöyle bağlantılar var:

http://www.cenkguray.com/
https://www.facebook.com/cenk.guray.7

 

METUEvents olarak kampüsün seslerini kaydetmeye devam edeceğiz, hiçbir şey kaçırmamak için bizi de şu hesaplardan takip edebilirsiniz:

http://heretkinlik.com//son
http://facebook.com/metuevents
http://twitter.com/metuevents
http://youtube.com/metuevents
http://instagram.com/metu_events

Görüntü & Ses: Mehmet Şimşek