Burs – 2015 Burs Listesi

ODTÜ Burs ve Yardım Ofisi bir çok bursu kendisi dağıtmaktadır. Okula yeni başlayacak arkadaşlarımız için kısaca anlatmak gerekirse Sabancı, MNG gibi bir çok vakıf ODTÜ için ayrıca başvurusu almaz. Özlük Bilgi formunu doldurarak yaptığınız burs başvurusu ile aslında onlarca bursa başvurmuş olursunuz. Başvurunuz kabul edildiği takdirde öncelikle sözlü görüşmeye çağrılırsınız. Daha sonra burs komitesi bu burslarla beraber elindeki diğer bursları (yurt,yemek) burs sonuçları ile beraber 27 Ekim’de ilan edilecektir. Bu duyuru da sitemizde yayınlanacaktır.

Burs ve Yardım Ofisi hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

ODTÜ Mezunlar Derneği Bursu

ODTÜ Mezunları Derneği geçen yıl 476 öğrenciye burs imkanı sağladı. 2015-2016 dönemi için burs başvuruları başlamıştır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

 

Kredi ve Yurtlar Kurumu

KYK kredi ve bursları için başvurular Ekim ayında yapılacak. 26 Ocak’tan itibaren ödemeler yapılmaya başlanacaktır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Mustafa Enver Adakan Vakfı Bursu

2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılı Burs Başvurularımız 1 Eylül – 15 Eylül tarihleri arasında alınacaktır.

 • Burs Başvurusunda bulunacak olan öğrenciler Başvuru form sayfasını dikkatlice sonuna kadar okumalıdırlar.
 • Başvurularımız sadece Internet sitemizden alınacaktır.
 • Eski bursiyerler dahil, başvuru yapan tüm öğrenciler istenen evrakları eksiksiz şekilde vakfımıza online olarak göndermeleri gerekmektedir. Bursu onaylanan öğrencilerin aynı dökümanları posta ile de vakfımıza göndermeleri gerekmektedir. Aksi takdirde burs başvuruları iptal edilecektir ve bursu devam eden öğrencilerin de bursları kesilecektir.

Üye olmak ve başvuru formunu doldurmak  için tıklayınız.

TEV Bursu

 

Türk Eğitim Vakfı, başarılı ancak maddi desteğe ihtiyacı olan, üniversite, yüksekokul ve meslek yüksekokulu öğrencilerine yükseköğrenim bursu vermektedir. Bursiyerleri öğretim kurumlarınca oluşturulan burs komisyonları TEV’in burs şartları doğrultusunda seçmektedir. Seçimlere TEV’den de bir temsilci katılmaktadır.

 • Bursa başvuru tarihi: 1-30 Eylül’dür. Adayların, TEV web sayfasının takip edilmesi gerekmektedir.
 • TEV Burs Başvuru Formu www.tev.org.tr web adresinden doldurulup, yazıcıdan çıktısı alınarak ek istenilen belgelerle birlikte üniversitenin öğrenci işlerine ya da burs ofisine teslim edilecektir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bursu

Dernek, tüzüğünde belirtilen ilke ve amaçlara uygun, devlet üniversitelerine kayıtlı, ÇYDD şubelerinin bulunduğu illerde okuyan ve ekonomik olarak bursa gereksinim duyan öğrencilere burs vermektedir.

· Dernek, 2015-2016 eğitim-öğretim döneminde Türkiye genelinde yaklaşık 1000 öğrenciye burs verecektir.

· Burs tutarı yöresel farklılıklara göre 150-200 TL arasındadır. Burs süresi 10 aydır.

· Burs başvurularında puan türüne göre ayrım yapılmamaktadır.

· ÇYDD Burs başvuruları şubelerde yapılmaktadır, Şubelerin burs başvuru tarihleri 25 Ağustos’ta web sayfasından duyurulacaktır. Ayrıntılı bilgi ve burs takibi için tıklayınız.

TÜRKKAD Bursu

2015-2016 öğretim yılı burslarından yararlanmak için, 17-28 Ağustos 2015 tarihleri arasında dernek sayfasından burs başvurusunda bulunabilirsiniz. Burs almaya hak kazananlar 18 Eylül 2015 tarihinde dernek sayfasında ilân edilecektir.

Burslar ile ilgili sorularınızı  burs.istanbul@turkkad.org adresine iletebilirsiniz.

Burs başvurusu yapmak için tıklayınız.

Darüşşafaka Cemiyeti

Darüşşafaka Yükseköğrenim Bursu

Eğitimde Fırsat Eşitliği Yükseköğrenim Burs Fonu”, babası veya annesi vefat etmiş, maddi durumu yetersiz ve ÖSYM yerleştirme sıralamasına göre, yerleştiği puan türünde belli bir dilime girmiş öğrencilere verilecek. Başarıyı teşvik amacıyla verilen burstan öncelikli olarak ÖSYM yerleştirme sıralamasına göre, yerleştiği puan türünde yüzde 5’lik dilime giren öğrenciler yararlanacak.
Toplam 9 ay verilecek bursun miktarı aylık 750 TL olacak.

Fondan yararlanmak isteyen öğrenciler 15 Eylül’e kadar belgeleri Darüşşafaka’ya iletmiş olmaları gerekmektedir. Gerekli belgeler ve bu belgelerin gönderileceği adres bilgisi için tıklayınız.

DOSABSİAD Bursu

Başvuru koşulları:

1. Lisans öğrenimi gören öğrenciler başvuru yapabilir.

2. Bir ailede 2 kardeş bursiyer olamaz

3. Bursiyerin başka bir kurumdan burs alması başvuru için engel değildir.

4. Eksik belge ile yapılan başvurular geçersizdir. Değerlendirmeye alınmaz.

5. Belgelerinde yanlış beyan tespit edilen başvurular iptal edilir ve öğrencinin bursu kesilir.

6. Disiplin cezası almış öğrencinin başvurusu geçersizidir.

7. Öğrencinin ortalaması en az 1,80/4,00 ve en fazla 2 zayıfı olma şartı aranır. Bu şartı sağlamayan başvuru değerlendirmeye alınmaz.

Burs için son başvuru tarihi 18 Eylül 2015’dir. Adayların Busiyer Sözleşmesi ve Başvuru Formuu doldurarak, talep edilen diğer belgelerle beraber aşağıda verilen adrese elden ya da posta yoluyla teslim etmeleri gerekmektedir.  Bölüm ayırımı olmamakla beraber burs kontenjanlarında Tıp, Mühendislik, Diş Hekimliği ve Eczacılık bölümlerinin öncelikleri vardır.

Başvuru için gerekli belgeler:

1. Öğrenim Belgesi (Öğrenime Yeni Başlayacaklar İçin İlgili Fakülteden Alınacak ), Notlarını Gösterir Belge (Öğrenime Devam Edenler İçin Transkript)

2. Ösym Belgesi Fotokopisi (Yeni girenler için)

3. Nüfus cüzdanı fotokopisi ve bir adet  fotoğraf

4. Anne ve babanın iş yeri onaylı maaş bordrosu

5. İş Bankası’nın herhangi bir şubesinden öğrenci adına açılmış banka hesap cüzdanı fotokopisi

6.Ailenin oturduğu ev kira ise kira kontratının fotokopisi/kredili ise bankadan alınan kredi ödeme dökümü

7. Öğrencinin oturduğu ev kira ise kira kontratının fotokopisi/ yurtta kalıyorsa yurt sözleşmesi fotokopisi (aylık ödeme planı )

8. Başvuru Formu ve Bursiyer Sözleşmesi

Orhan Eğitim ve Kültür Vakfı Bursu

Herhangi bir kriteri olmayan vakıf bursu için internet sitesine girerek ilk defa başvuru yapanlar için mavi olarak gösterilen burayı tıklayınız kısmına tıklayarak bilgileri doldurmanız gerekmektedir.

Siteye gitmek için tıklayınız.

Necati Bay Vakfı Bursu

11 Eylül’e kadar yapılabilecek burs başvuruları için gerekli belgeler ve burs hakkında bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

AZEV Bursu

Ahmet-Zerrin Ellialtıoğlu Vakfı’ndan burs almak isteyen Zihinsel Engelliler Öğretmenliği (ve ilgili alanlar), Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (Fizyoterapist), Tıp Fakülteleri ve Psikoloji alanlarında eğitim yapan öğrenciler 31 Ağustos’a kadar burs başvurusunda bulunabilirler. Gerekli belgeler ve burs başvuru formu için tıklayınız.

TOG

TOG Yeni Sınıf Burs Başvuruları

Üniversitelere yeni kayıt yaptıran Toplum Gönüllüsü gençler için yeni sınıf burs başvuruları 15 Ağustos 2015 itibariyle başladı.

Başvurular sadece “on-line” olarak kabul edilmektedir. Başvurular 10 Eylül 2015’e kadar sürecek; Ekim ayının ilk haftasına kadar olumlu olumsuz sonuçlar e-posta adreslerine bildirilecektir. Başvurmak için tıklayınız.

2.sınıf, 3.sınıf, 4.sınıf ve üzeri sınıfları okuyacak öğrenciler “ara sınıf” kapsamındadır. Üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenciler ve Hazırlığı bitirip 1.sınıfa başlayacak öğrenciler, “yeni sınıf” kapsamındadır.

Ara sınıfta okuyan öğrenciler arasından sadece “TOG gönüllüsü” üniversiteli gençler başvurabilir. Yeni sınıflar için böyle bir ön şart yoktur. Ara sınıf başvuruları 1 Eylül’e kadar devam edecektir.

TOG Öğretmen Çocuğu Bursları

Bu bursa annesi ya da babası öğretmen olan, üniversitelerin tıp,mimarlık ya da mühendislik fakültelerinde okuyan öğrenciler başvurabilir.

Başvurmak için tıklayınız.

Aktaş Eğitim Vakfı Bursu

31 Ağustos’a kadar devam edecek burs başvuruları için gerekli belgeler, burs hakkında bilinmesi gerekenler ve başvuru formu için tıklayınız.

Ayhan Kara Vakfı Bursu

Sadece Hatay doğumlu arkadaşların yapabildikleri burs başvurusu için tıklayınız.

Tekfen Burs

TEKFEN Vakfı Bursu

2015-2016 dönemi burs başvuruları 7-20 Eylül tarihleri arasında kabul edilecektir.

Burs için, LYS Türkiye sıralamasında ilk 10.000 içinde yer alan adaylar başvuruda bulunabilir.

Aşağıda bölümleri bulunan Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler (İ.İ.B.F) ve Mimarlık Fakülteleri dışındaki başvurular kabul edilmez:

Mühendislik Fakültesi

 •       Çevre Mühendisliği
 •       Elektrik Mühendisliği
 •       Elektronik Mühendisliği
 •       İnşaat Mühendisliği
 •       Kimya Mühendisliği
 •       Makine Mühendisliği
 •       Metalurji
 •       Ziraat Mühendisliği

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

 •       İktisat
 •       İşletme

Mimarlık Fakültesi

 •       Mimarlık

2014-2015 öğretim döneminde 7 ay boyunca 500 TL olarak verilen burs hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

 Ankara için tüm vakıfların listesi

Ayrıca Ankara’da faaliyet gösteren 529 adet burs veren vakıf bilgisi için tıklayınız. İl kategorisinden Ankara’yı seçerek sorgulama yapabilirsiniz.