“Bir Yaz Gecesi Rüyası” Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu

William Shakespeare’in romanından uyarlanan Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı tiyatro oyunu, 13 Nisan’da ODTÜSanat 15 kapsamında ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde sahneleniyor.

Hippolyta ile Theseus’un partisinde yaz gecesi rüyasının kahramanları birbirleriyle karşılaşırlar: Sürekli atışan Oberon ve Titania çifti, birbirlerine delicesine aşık Hermia ve Lysander çifti ile Helena ve peşinden ayrılmadığı ve aslında Hermia’da gönlü olan Demetrius… Arada kalan Puck ve herkesi uyuşturucu sarhoşluğuna büründüren afyon çiçeği… Bu sarhoşluk esnasında karakterlerin dilekleri, hayalleri ve fantezileriyle bezenmiş en marjinal nüansları ortaya çıkmaktadır. Ancak her rüyanın sonunda yılmak vardır.

Hans Henning Paar’ın sahneye koyduğu eserde birliktelik ve sevgi ile bunlara eşlik eden beklenti ve dileklerin farklı bakış açıları ve evreleri ile kahramanların kendi projeksiyonlarının hayal dünyasına kapılmaları konu edilmektedir. Engeller ve karışıklıklar, aşıklar için bir nevi test görevi görmekte, seçilmiş kişinin gerçekten de doğru kişi olup olmadığı yönündeki tasdiki manasına bürünmektedir. İster ormandan kaçış, rüyalara veya uyuşturucu sarhoşluğuna dalış olsun, tüm bunlar toplumsal kurallardan kaçışı ve tatmin edilmemiş ihtiyaçlarla dilekleri en azından hayal aleminde tatmin etmeyi ortaya koymaktadır. 60’lı ve 70’li yılların müziğine heyecanlı ve eğlenceli bir ilişkiler silsilesi eşlik etmektedir.

Koreografi ve sahneye koyan: H. Henning Paar
Perküsyon: V. Emre Kesim
Dekor: M. Talat Ayhan
Kostüm: N. Gazal Erten
Işık: Fuat Gök

Tarih: 13 Nisan 2014/Pazar Saat:20:00 

Yer: ODTÜ KKM Kemal Kurdaş Salonu