Arkeoloji Topluluğu

 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kültür Işleri’ne bağlı ögrenci topluluklarından biri olan topluluğumuz, 1988 yılında bir grup arkeolojiye gönül vermiş öğrenci tarafından “Anadolu Arkeoloji’sini tanımak ve tanıtmak” amacıyla kurulmuştur. Aradan geçen yıllar içerisinde topluluk, çalışmaları ve etkinlikleri ile Türkiye ve dünya çapında, arkeoloji camiasının takdirini kazanmış, dikkat çekmiştir. Özellikle üniversitemiz bünyesinde bir Arkeoloji bilim dalının bulunmadığı göz önüne alındığında ulaşılan noktanın önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Temel olarak her donem sonunda aldığımız Genel Kurul Toplantıları neticesinde belirlediğimiz atölye çalışmalarıyla faaliyet göstermekteyiz. Atölye çalışmalarımız haftanın farklı gün ve saatlerinde olup duyuruları önceden yapılmaktadır. Atölye faaliyetleri isteyen herkese açıktır. Ayrıca her dönem periyodik olarak ODTÜ genelinde seminerler düzenlemekte, dia ve film gösterileri yapılmaktadır. Arkeolojik alanlara yapılan geziler de topluluğun vazgeçilmez etkinliklerinden biridir.

Yirmi yılı aşkın bir birikimin sonucu oluşturduğumuz, altı bin üzerinde parçadan oluşan dia arşivimizi düzenleyen “Slayt Birimi”, yazılı ve görsel basında yer alan arkeoloji haberlerini derleyen ve bilgilendirici panolar hazırlayan “Pano-Arşiv Birimi”, çalışmalarımızda kullandığımız kitapları derleyen “Kitaplık Birimi” ve yapılan çalışmaları bilgisayar ortamına aktaran, şu an gezmekte olduğunuz web sayfamızı hazırlayan “Bilgisayar-Web Birimi” topluluğumuzun diğer çalışma gruplarıdır.

Topluluklar barakasındaki odamıza gelerek, toplulukla ilgili ayrıntılı bilgi alabilir; siz de Anadolu’yu bizimle birlikte keşfedebilirsiniz…

Websitesi: https://www.facebook.com/odtuart