Ankara Oyuncak Kütüphanesi ODTÜ Standı

Küçükken oynadığınız oyuncaklarınızı bir köşede kaderine terk etmek yerine onları ihtiyacı olan miniklere bağışlamaya ne dersiniz?

Ankara Oyuncak Kütüphanesi 14 Nisan – 27 Nisan tarihleri arasında ODTÜ Kütüphanesi’nde, ODTÜ İzci Grubu’nun desteğiyle açacağı standına yardımlarınızı bekliyor.

Not: Hava güzel olduğunda Fizik Çimleri’nde stand.

Kimdir Ankara Oyuncak Kütüphanesi?

“Ankara Oyuncak Kütüphanesi Avrupa Birliği Hibesiyle hayata geçirilmiş bir sosyal sorumluluk ve yerel dayanışma projesidir. Oyuncak Kütüphanesine yapılan oyuncak bağışları ihtiyaç sahibi çocuklara ve ailelere ulaşmaktadır. Minikler Kütüphane’den ödünç aldıkları oyuncakları istedikleri zaman değiştirerek kütüphane mantığını paylaşarak öğrenmektedir.

Oyuncakların Son Kullanma Tarihi Yoktur!

Ankara Oyuncak Kütüphanesi,1 Eylül 2012 tarihinde temelleri atılan projenin yasal sorumlusu KalpAnkara Eğitim ve Gençlik Merkezi’dir. Projemiz, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından örnek proje seçilerek toplumun tüm kesimlerince kabul edilmiş destek ve taktir kazanmıştır. Ankara Oyuncak Kütüphanesi sosyo-ekonomik imkanı kısıtlı aileler ve çocuklar için fırsat eşitliği yaratmayı hedeflemiştir. Öncelikli hedefimiz ulaşabildiğimiz her çocuğu oyuncak ile tanıştırmak ve çocuklara oyun ve oyuncak kültürünü aşılamaktır.

Türkiye’de açık kalmayı başarabilen tek Oyuncak Kütüphanesi olan Ankara Oyuncak Kütüphanesi’nin uluslara arası ortağı İrlanda’nın Dublin şehrinde faaliyet gösteren Beyond 96 Youth Club kurumu, danışmanı ise İngiltere’de kamusal bir okulda öğretmenlik yapan Meltem Mahmutoviç’tir. Avrupa Gönüllü Hizmeti Programına akredite olan kurumumuzun yürütmekte olduğu “This Library is not Quiet” projesi kapsamında İrlanda’lı Kim French takımımızdaki yerini almış ve çalışmalarına başlamıştır.

Kütüphnemizin İşleyişi;
Projemiz temel işleyişi destekçilerimizin (birey, aile, şirket, kurum, kuruluş) bağışları ile gelen oyuncakların hedef kitlemiz tarafından ödünç alınarak kullanılmasına dayanmaktadır. Toplanan oyuncakların kullanıma elverişli hale getirilmesi, yaş gruplarına ayrılması ve listelenmesinin ardından oyuncaklar Kütüphanenin raflarında yerini almaktadır. Oyuncak almak için Kütüphane’ye kayıt olunması yeterlidir.

Üyelik ve Oyuncak Almak;
Kütüphne’ye 5TL bağış karşılığında kayıt olunduktan sonra çocuk başına 4 oyuncak alınabilinmektedir. Oyuncakların her birinin 1TL depozito ücreti vardır, yani oyuncaklar geri getirildiğinde bu ücret geri iade edilmektedir. Oyuncakların ücretsiz değişimine olanak sağlayan Oyuncak Kütüphanesinde gerçekleşen etkinlikler de ücretsizdir. Oyuncakların önerdiğimiz kullanım süresi 3 haftadır. Kütüphane’den alınan oyuncakların çocuklar tarafından sahiplenilmesi, kırılması veya kaybolması durumunda Kütüphane’den tekrardan Oyuncak alınabilmektedir.”

Kütüphane hakkında daha fazla bilgi almak ve gönüllü olmak için internet sitesi:

http://www.oyuncakkutuphanesi.net/

 oyuncak kütüphanesi odtü