9. Aykut Kence Evrim Konferansı: ESEB

BİYOGEN- Evrim Ağacı – Avrupa Evrimsel Biyoloji Cemiyeti (European Society for Evolutionary Biology) ilişkileri daha da güçleniyor! 9. ODTÜ Evrim Konferansı, ESEB ile ortak projemiz olarak hayata geçiriliyor!

Türkiye’de ilk defa ESEB’den 3 ayrı profesör ağırlayacak ve halka açık etkinliğimizde modern çağda evrimsel biyoloji alanında yapılan güncel çalışmalardan bahsedecek, bilgiler vereceğiz.

Kayıtlar başlamış bulunmaktadır! Ön kayıt formunuzu doldurmak için tıklayınız.

Kayıt formunu doldurmadan önce, sitedeki maddeleri DİKKATLİCE okumanız rica olunur.

Konferansta konuşma yapacak hocaların tam listesi, iki hafta içinde yayınlanacaktır.
Konuşmacılar:

Roger Butlin
1973’de Lisansını, Cambridge’de , Doğa bilimleri alanında yaptıktan sonra, 1979 senesinde Nottingham Üniversitesi’ne , Genetik alanında Doktora yapmak için giden Roger Butlin, 82-86 yılları arasında Doğu Anglia Üniversitesi’nde Araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Daha sonra 92 yılına kadar Kraliyet Bilimler Akademisinde çalışmıştır. 92-99 Yılları arasında Leeds Üniversitesi’inde Eğitimci ve Okutman olarak çalışmış, 99 Yılından 2004 yılına kadar Profesör olarak görev yapmıştır. Şu anda Shieffield Üniversitesinde araştırmalarına devam etmektedir ve kendisi bir ESEB ( Avrupa Evrimsel Biyoloji Cemiyeti) üyesi akademisyendir.
Araştırma alanları arasında en öne çıkanı gen alışverişine engel olan bariyerlerin kökeni üzerine yaptığı çalışmalarıdır. Spesifik olarak ise, cinsel isolasyonun evrimsel genetiğini çalışmaktadır. Bu çalışmaları çoğunlukla çekirgeler üzerinde yapmaktadır.

Line Ugelvig
Danimarka asıllı olan Line Ugelvig, lisansını ve yüksek lisansını Kopenhag Üniversitesi’nde yapmış, daha sonra aynı üniversitede bir
yıl asistanlık yapmıştır. Daha sonra 2006-2007 yılları arasında Regensburg Üniversitesi’nde Davranış ve Genetik konularında
araştırma yapmıştır. 2007 yılında doktorasını yapmak üzere tekrar Kopenhag Üniversitesi’ne dönmüş ve ekolojik genetik ve büyük
mavi kelebeğin evrimi konusunda doktora tezini tamamlamıştır. 2010- 2011 yılları arasında aynı üniversitede doktora sonrası
araştırmalarına devam etmiştir ve daha sonra, hala çalışmakta olduğu IST (Bilim ve Teknoloji Enstitüsü) Avusturya’ya gelmiştir.
ESEB ( Avrupa Evrimsel Biyoloji Cemiyeti) üyesi akademisyendir. Araştırma konuları arasında sosyal böceklerin ve onların etkileşimde bulunduğu çevrenin evrimi ve ekolojisi vardır.
Patricia Beldade

Yüksek Lisansını, 96 yılında Gulbenkian de Ciencia Enstitüsü’nde yapan Beldade, 1997-2001 yılları arasında Leiden Üniversitesi’nde
doktorasını tamamlamıştır. 2002-2004 yılları arasında ise Kaliforniya Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmalarını yapmıştır. Daha sonra 2009 yılına kadar Leiden Üniversitesinde Asistan Profesörlük yapmıştır ve daha sonra Gulbenkian de Ciencia Enstitüsü’nde araştırma grubu lideri olmuştur ve hala araştırmalarını sürdürmektedir. ESEB ( Avrupa Evrimsel Biyoloji Cemiyeti) üyesi akademisyendir. Araştırma konuları arasında, kelebeklerin kanatlarındaki renk değişimlerini gözlemleyerek, evrimsel gelişim biyolojisindeki soru işaretlerini çözmek vardır. Ayrıca Ekolojik Genetik ve Genomik konuları ile de ilgilenmektedir.

21-22 Şubat 2015 ‘te ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu’nda düzenlenecek etkinliğin resmi sayfası için tıklayınız.

 

aykut kence evrim konferansı