4 Aralık Dünya Madenciler Günü ODTÜ Anması

10368805_10152646135458075_3469008274479420345_o

4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜNDE SOMA VE ERMENEK’TE YİTİRDİKLERİMİZİ ANIYORUZ

Son dönemde yaşadıklarımızı şu şekilde tarifleyebiliriz: her gün başka bir iş cinayetinin yaşandığı, karşılığında başka bir gökdelenin dikildiği bir dönemdeyiz. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin hiçe sayıldığı, taşeronlaştırmanın körüklendiği ve çalışma yaşamının iş cinayeti makinesi, çalışanların da ücretli köle haline getirildiği bir anlayışla karşı karşıyayız. Dün Soma’da, bugün Ermenek’te yaşanan maden kazalarının temel gerekçesinin bu anlayış olduğunu, yaşanan kazalarda yitirdiğimiz canların bu anlayışla katledildiğini ve asıl sorumluların hiçbir ceza almadan yaşamını sürdürdüğünü hep birlikte gözlemliyoruz. Gelecekte okullarımızdan mezun olduğumuzda tam da bu anlayışın hakim olduğu bir çalışma hayatıyla karşı karşıya kalacağımızın farkındayız.

Bu bakımdan, geleceğimizi karartanlara, her gün başka bir iş cinayeti işleyenlere ve Soma, Ermenek kazalarında yitirilen canların katillerine karşı ortak bir ses çıkarmayı herkesin en önemli sorumluluğu olarak görüyoruz.

4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde hep birlikte Soma ve Ermenek’te yaşanan iş cinayetlerine karşı ortak bir ses çıkarmak için, yitirdiğimiz canlarımızı hep birlikte anmak için hepinizi yapılacak olan meşaleli yürüyüşe davet ediyoruz.

ANMA PROGRAMI:
Tarih: 4 Aralık 2014 Perşembe
17:00 – Maden Mühendisliği Bölümü Önünde Toplanma ve Kafeteryaya Yürüyüş
17:30 – Kafeterya Önünde Toplanma
18:00 – Meşaleli Yürüyüş

ODTÜ BİLEŞENLERİ
ODTÜ Öğrencileri
ODTÜ Mezunları Derneği
Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği
ODTÜ Maden Mühendisliği Öğrencileri
Genç Madenci ODTÜ Temsilciliği
Eğitim Sen 5 Nolu Şube